Prof. Fijuth: Ostatnie lata były dla polskiej onkologii przełomowym czasem

Medexpress

Opublikowano 26 pazdziernika 2016, 08:38

Medexpress

Opublikowano 26 pazdziernika 2016, 08:38

14 października dokonano wyboru prezesa – elekta (został nim dr hab. Adam Maciejczyk), który poprowadzi PTO po zakończeniu obecnej kadencji w lipcu 2018 roku. Zgodnie ze statutem PTO, funkcję przewodniczącego Towarzystwa można pełnić tylko przez jedną kadencję. Profesor, podsumowując swoją kadencję, podzielił się z nami refleksjami dotyczącymi sytuacji polskiej onkologii, dokonanych zmian i wyzwań w jej zakresie.

– Ostatnie lata były dla polskiej onkologii przełomowym czasem. Rozwój tej gałęzi polityki zdrowotnej przeplata się z mało optymistycznymi prognozami co do samej zapadalności Polaków na nowotwory. Na uwagę zasługuje wiele kwestii, a przed nami mnóstwo wyzwań, od których realizacji zależy przyszłość onkologii – podsumowuje prof. Fijuth.

Szczególnej uwagi wymaga wprowadzenie wraz z początkiem 2015 roku pakietu onkologicznego, z którym wiązały się rewolucyjne zmiany. Procedura ta wciąż budzi wiele kontrowersji, pozostawiając pole dyskusji dla jej zwolenników i przeciwników. W opinii prof. Fijutha, funkcjonowanie pakietu onkologicznego wiąże się w praktyce z wieloma pozytywnymi aspektami, jednakże – niedostatecznymi i pomagającymi jedynie części chorych. – Posiadanie karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO) doprowadziło do skrócenia czasu oczekiwania na leczenie, a także funkcjonowania jego całego przebiegu. Szacuje się jednak, że aż 1/3 pacjentów, czyli grupa, której nie przypisano karty DILO, czeka dwukrotnie dłużej. Sytuacja, w której jeden pacjent onkologiczny jest bardziej uprzywilejowany od drugiego, jest nie do zaakceptowania. Pakiet musi stanowić normę dla wszystkich pacjentów. Wydłużony czas oczekiwania na poszczególne procedury, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, nie może mieć miejsca. Jako Polskie Towarzystwo Onkologiczne rekomendowaliśmy prowadzenie systematycznej kontroli jakości diagnostyki i leczenia. Pakiet onkologiczny jest elementem składowym walki z rakiem w Polsce. Nie wolno zapominać, że dzięki niemu zniesiono limitowanie świadczeń onkologicznych, które było całkowicie niedopuszczalne – podkreśla Profesor. Polskie Towarzystwo Onkologiczne, wraz z ekspertami z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Polskiej Unii Onkologii oraz Polskiej Ligi Walki z Rakiem, sprzeciwiło się planowanym niedawno założeniom likwidacji obowiązku przeprowadzania tzw. konsyliów, czyli wielodyscyplinarnego ustalania indywidualnego planu leczenia chorych na nowotwór osób. - Niedoszłe plany likwidacji uzasadniano trudnościami w prawidłowej organizacji konsyliów w obecnej formie. Wspólnie z czołowymi specjalistami polskiej onkologii wystosowaliśmy list do ministra zdrowia, w którym broniliśmy konsyliów. Chorzy na nowotwory bardzo często wymagają bowiem zastosowania więcej niż wyłącznie jednej metody leczenia. Konsultacji wymaga także wybór odpowiedniego sposobu przeprowadzenia procesu walki z rakiem. Komunikacja i wymiana wiedzy pomiędzy specjalistami zapewnia możliwość prowadzenia odpowiedniego planu leczenia – mówi prof. Fijuth.

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, jeszcze w poprzedniej kadencji w 2014 r. powstała Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024. Dokument wskazuje główne kierunki zmian mających na celu poprawę sytuacji onkologii w Polsce, a co najważniejsze – podniesienie jakości życia samych pacjentów. Przedstawiono w niej sześć bloków tematycznych oraz konieczne działania w zakresie: organizacji i zarządzania systemem zwalczania chorób nowotworowych, nauki i badań nad rakiem, profilaktyki pierwotnej i wtórnej, diagnostyki i leczenia oraz jakości życia w trakcie i po leczeniu onkologicznym. Ministerstwo Zdrowia powołało Zespół ds. Wdrażania Strategii Walki z Rakiem, którego zadaniem jest nakreślenie najważniejszych zadań wynikających ze Strategii i przygotowanie podstaw do ich stopniowej implementacji. – Strategia ma w końcu szansę na realizację. Powołanie Zespołu było dobrym krokiem ze strony Ministerstwa Zdrowia. Problemem walki z rakiem należy zająć się kompleksowo. Tylko w takim przypadku, mamy szansę na rozwój onkologii oraz poprawę sytuacji chorych – komentuje Profesor. I dodaje, że niezbędnym i jednym z podstawowych czynników do osiągnięcia poprawy, jest wprowadzenie odpowiednich wycen procedur onkologicznych. – Taryfy muszą pokrywać wszystkie koszty kompleksowego leczenia pacjentów, rozpoczynając od odpowiedniej profilaktyki i diagnozy, poprzez najwyższy jakościowo proces leczenia, aż do powrotu chorego do normalnego funkcjonowania i dalszej czujności nad stanem jego zdrowia.

Na zlecenie PTO powstał w tym roku Raport: „Analiza wybranych onkologicznych produktów rozliczeniowych w Polsce – rekomendacje dotyczące taryf”. Opracowany dokument stał się zalążkiem szerokiej dyskusji na temat wycen i kosztów świadczeń w onkologii. Raport wykazał, że analizowane procedury (w ramach Raportu badano trzy produkty rozliczeniowe: teleradioterapię 3D z modulacją intensywności dawki, chemioterapię z zakresem skojarzonym oraz brachyterapię 3D) są wycenione w sposób nieadekwatny do rzeczywiście ponoszonych przez szpitale kosztów. – W projekcie wzięło udział pięć szpitali onkologicznych, w których zarządach znajdują się również członkowie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Wśród nich znalazło się m.in. Dolnośląskie Centrum Onkologii z dyrektorem Adamem Maciejczykiem oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii z dyrektorem Stanisławem Góździem. Stała współpraca oraz ogromne zaangażowanie ze strony dyrektorów centrów pozwala Polskiemu Towarzystwu Onkologicznemu na prowadzenie efektywnych działań, aktywności mających na celu rozwój onkologii oraz zapewnienie, że PTO będzie wprowadzało kolejne kroki służące naszym pacjentom – zaznacza prof. Fijuth.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

onkologia / Polskie Towarzystwo Onkologiczne / Jacek Fijuth
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31