Prof. Gielerak o rejestracji i identyfikacji medycznej uchodźców

Medexpress

Opublikowano 04 marca 2022, 06:42

Fot.: wim.mil.pl
Medexpress

Opublikowano 04 marca 2022, 06:42

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego podkreślał zarówno konieczność zapewniania uchodźcom doraźnej, podstawowej opieki medycznej, jak i na to, że państwo powinno wzmocnić zabezpieczenia przeciw ewentualnym zagrożeniom epidemicznym. Przywoływał dane instytucji międzynarodowych, przede wszystkim WHO, które wskazują na datujący się wiele lat wstecz krach programu szczepień ochronnych w Ukrainie, który stał się przyczyną epidemii odry, z kilkudziesięcioma tysiącami przypadków rocznie (tuż przed pandemią COVID-19).

Prof. Gielerak zaproponował, by we wszystkich punktach recepcyjnych przy granicy polsko - ukraińskiej prowadzić identyfikację medyczną uchodźców z Ukrainy. - To powinny być miejsca, gdzie rejestrujemy, zbieramy informacje, oczywiście te które można, dotyczące chociażby programu szczepień. Zgodnie z prawem, każda osoba poniżej 19 roku życia przybywająca do Polski i zamierzająca tu pozostać dłużej niż trzy miesiące, musi podlegać obowiązkowemu programowi szczepień – przypominał, podkreślając, że prędzej czy później władze będą musiały wrócić do tego problemu. - Pytanie do kogo będziemy mieli wrócić, jeśli tych ludzi nie będziemy mieli w naszych systemach baz danych, gdy rozjadą się po całej Polsce. Będziemy mieli nawrót chorób - oby nie - o których zapomnieliśmy. Ukraina jest jedynym krajem w Europie, w którym w ostatnim czasie zanotowano przypadki polio, nie wspominając o lekoopornej gruźlicy – wyliczał dyrektor WIM.

Minister zdrowia zapowiadał w środę, że w ramach dostępu do pomocy medycznej, jaką rząd zagwarantuje i sfinansuje dla uchodźców, znajdzie się również dostęp do szczepień objętych Programem Szczepień Ochronnych na takich samych zasadach, jakie dotyczą polskich obywateli. Uchodźcy będą mogli również szczepić się bezpłatnie przeciw COVID-19.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ukraina / uchodźcy / Grzegorz Gielerak
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31