Prof. Jarosław Sławek: MZ po raz kolejny zapomniało o neurologii

Medexpress

Opublikowano 10 stycznia 2020, 12:38

Fot. Tomasz Kobosz
Medexpress

Opublikowano 10 stycznia 2020, 12:38

Publikujemy komentarz prof. Jarosława Sławka, prezesa ZG Polskiego Towarzystwa Neurologicznego:

„Po raz kolejny Ministerstwo Zdrowia w swoich planach i strategiach zapomina o chorobach mózgu - o neurologii, która to właśnie będzie stanowić największy medyczny i ekonomiczny problem naszej opieki medycznej w najbliższych latach. Już teraz liczba chorych z udarem mózgu po 80 i 90 roku życia, a także chorych z otępieniem (choroba Alzheimera, ale nie tylko), chorobą Parkinsona wzrosła, co widać w strukturze przyjęć oddziałów udarowych czy poradni neurologicznych.

Ten problem będzie narastał i przygotowywanie odpowiedniej liczby miejsc opieki w ZOL czy innych instytucjach opieki długoterminowej jest potrzebne, ale NIE MOŻE być jedynym rozwiązaniem skierowanym do grupy seniorów. Potrzebna jest edukacja, profilaktyka, szybka diagnostyka i właściwe postępowanie terapeutyczne (w tym rehabilitacyjne - fizjoterapeuci!!!), aby jedyną formą „terapii” nie było „pozbycie” się starszego pacjenta do domu opieki, ale umożliwienie mu godnego życia w warunkach domowych i odciążenie systemu opieki zdrowotnej.


Kryzys w neurologii szpitalnej, szczególnie kadrowy wynika z niedoceniania tego problemu przez MZ. Apelujemy ponownie o wpisanie chorób mózgu - neurologii do priorytetów zdrowotnych Państwa! O szeroką dyskusję merytoryczną z naszym środowiskiem, które od ponad 3 lat intensywnie zabiega o zajęcie się chorymi neurologicznymi i „czarnymi” prognozami dla chorób mózgu w Polsce.
Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie wreszcie usłyszany!

prof. Jarosław Sławek
Prezes ZG Polskiego Towarzystwa Neurologicznego"

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Polskie Towarzystwo Neurologiczne / Jarosław Sławek / Neurologia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31