Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Jarosław Sławek o pilotażu leczenia ostrego udaru mózgu za pomocą mechanicznej trombektomii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 sierpnia 2018 11:46

Prof. Jarosław Sławek o pilotażu leczenia ostrego udaru mózgu za pomocą mechanicznej trombektomii - Obrazek nagłówka
Fot. Tomasz Kobosz
Dlaczego środowisko neurologów jest zaniepokojone propozycją wdrożenia programu pilotażowego leczenia ostrego udaru mózgu wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego podziękował Ministerstwu Zdrowia za prace nad programem leczenia udarów mózgu w ostrej fazie za pomocą mechanicznej trombektomii, ale też odniósł się do projektu wdrożenia pilotażu:

"Środowisko neurologów polskich jest jednak zaniepokojone propozycją MZ, dotyczącą wdrożenia programu pilotażowego leczenia ostrego udaru mózgu za pomocą mechanicznej trombektomii tylko w wybranych ośrodkach, z pominięciem wielu ważnych i dużych regionów jak np. Poznań, Szczecin, Białystok czy Łódź.

Program ten nie był konsultowany z Polskim Towarzystwem Neurologicznym, mimo że występowaliśmy z prośbą o spotkanie z Ministrem Zdrowia kilkukrotnie od marca (vide list otwarty zamieszczony w Medexpressie sygnowany przeze mnie i konsultanta krajowego w dziedzinie Neurologii, prof. Danutę Ryglewicz).

Program leczenia za pomocą trombektomii mechanicznej działa już od ponad 2 lat w kilkunastu ośrodkach w Polsce, które nabrały w tym okresie odpowiedniego doświadczenia organizacyjnego oraz merytorycznego, a swoje osiągnięcia, nie odbiegające od wyników z ośrodków na zachodzie Europy czy w USA prezentowały na wielu konferencjach oraz w publikacji w Polish Journal of Neurology & Neurosurgery. Niestety prowadzenie dalej leczenia w tej formie, finansowanej przez szpitale kliniczne czy inne podmioty z uwagi na obciążenia kosztowe nie jest możliwe i powinno mieć charakter procedury gwarantowanej z budżetu centralnego.

Metoda leczenia za pomocą trombektomii nie budzi żadnych wątpliwości merytorycznych, należy do osiągnięć współczesnej medycyny i przynosi bardzo dobre efekty, potwierdzone aż 5 dużymi badaniami klinicznymi opublikowanymi w prestiżowym New England Journal of Medicine już prawie 3 lata temu.

W naszej opinii metoda, która ratuje życie i zdrowie pacjentów, rutynowo stosowana w innych krajach powinna być dostępna także w Polsce i to w trybie natychmiastowym i powszechnym. Jesteśmy do niej logistycznie znakomicie przygotowani, posiadamy wyspecjalizowane zespoły neurologiczno-radiologiczne, system komunikacji i przesyłu pacjentów, podjęliśmy trud podzielenia Polski na regiony, aby ułatwić zespołom ratownictwa szybkie dowiezienie pacjenta do oddziału udarowego.

W tej sytuacji niezrozumiałe jest i szkodliwe naszym zdaniem wprowadzanie systemu pilotażowego dla wybranych tylko regionów Polski, bo czego po nim oczekujemy?

Pilotaż spowoduje, że w ciągu 2 lat jego trwania znaczna grupa chorych liczona w setkach pacjentów nie otrzyma odpowiedniego - SKUTECZNEGO leczenia, a tylko część w ośrodkach pilotażowych będzie leczona, co nie gwarantuje równego dostępu do metody o udowodnionej skuteczności.

Można by zadać pytanie, czy stentowanie naczyń wieńcowych w okresie zawału serca też powinno było być objęte pilotażem, kiedy dowody naukowe pokazywały jak skuteczna jest to metoda.

Neurolog jest osią w logistyce tej procedury, osobą, która musi podejmować decyzje i koordynować prace zespołu interwencyjnego. Pominięcie naszego środowiska w dyskusji na tak ważny temat jest nie do zaakceptowania.

Nie wiemy czemu ma służyć program pilotażowy i prosimy po raz kolejny o spotkanie przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i konsultanta krajowego w Ministerstwie Zdrowia oraz wstrzymanie procedury wdrażania programu pilotażowego w tej ograniczonej formie."

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także