Prof. Piotr Rutkowski o diagnostyce onkologicznej

Pod koniec listopada 2020 r. odbyła się pierwsza z cyklu trzech debat zorganizowanych przez serwis Medexpress i Politechnikę Warszawską. Punktem wyjścia do dyskusji było badanie „Barometr Bayer 2020” i to jak pandemia zmieniła nasze życie w kontekście ochrony zdrowia. 4 lutego w Światowy Dzień Walki z Rakiem zapraszamy do obejrzenia kolejnej debaty „Przyszłość onkologii - innowacyjne terapie i ich finansowanie”.
Iwona Schymalla 2021-02-02 14:37

Gościem Iwony Schymalli jest prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

  • W związku z pandemią niektóre zadania Narodowej Strategii Onkologicznej zostały przesunięte na 2021 r.
  • To co jest problemem onkologii na świecie to realizacja zadań dot. profilaktyki i 2021 rok będzie rekonstrukcją profilaktyki onkologicznej.
  • W Polsce warunkiem dostępu pacjentów do terapii są dwa etapy: po pierwsze musi być postawione właściwe rozpoznanie na poziomie patomorfologicznym (w zeszłym roku zakończono proces przygotowania akredytacji ośrodków pod kątem diagnostyki patomorfologicznej i jej ujednolicenia), następnym krokiem musi być ujednolicenie standardów badań molekularnych i dopiero wtedy można wiarygodnie zastosować leki
  • Obecnie w onkologii są dwa kierunki: leczenie celowane ukierunkowane molekularnie oraz immunoterapia - rozwój jest bardzo dynamiczny.
  • Diagnostyka molekularna jest coraz bardziej wyrafinowana np. w postaci diagnostyki wielogenowej.
  • System NGS jest już częściowo finansowany w Polsce.
  • Naszym celem jest to, by w Polsce w każdym regionalnym miejscu można przeprowadzić diagnostykę tak, żeby pacjent mógł przeprowadzić leczenie ukierunkowane molekularnie.

4 lutego odbędzie się debata Medexpressu: „Przyszłość onkologii - innowacyjne terapie i ich finansowanie”, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

PDF

Zobacz także