Prof. Selmaj: Główna zaleta nowoczesnych terapii w SM to wysoka skuteczność

Elżbieta Borek

Opublikowano 27 listopada 2017, 08:53

Fot. MedExpress TV
Elżbieta Borek

Opublikowano 27 listopada 2017, 08:53

Jakie są zalety nowoczesnych terapii?

Główna zaleta to wysoka skuteczność. Terapie, którymi dysponowaliśmy przez ostatnich 20 lat miały dość umiarkowaną skuteczność. Teraz posiadamy leki, które bardzo mocno wpływają na jakość choroby, oczywiście przy założeniu, że są one stosowane w sposób odpowiedni i przede wszystkim wcześnie, czyli od początku choroby.

Fumaran dimetylu to jedna z najnowocześniejszych terapii w Polsce dostępna od dwóch lat.

To jeden z nowszych leków. W Polsce jest on refundowany od mniej więcej półtora roku. Od tego czasu jest on dostępny dla polskich pacjentów. I liczba pacjentów leczonych tym lekiem stale rośnie.

Co zmienia stosowanie tego leku?

Przede wszystkim osiągamy lepsze wyniki tzn. mamy mniej rzutów choroby, wolniejszy postęp niesprawności, a w wielu przypadkach zahamowanie postępu niesprawności. Jest to coś, na co czekali nasi pacjenci, a my lekarze chcieliśmy to widzieć u naszych pacjentów.

Ale czy nie jest to taki hurraoptymizm? Przecież półtora roku stosowania to krótki czas.

Nigdy nie byłem hurraoptymistą i podchodzę do tego w sposób zbalansowany. Mamy też inne leki i musimy patrzeć też na to w szerszym kontekście, ale z drugiej strony nie musimy się wstydzić tego, że mamy leki, które w sposób wyraźny wpływają na przebieg choroby i hamują ją.

Co decyduje o tym, że lekarz wybiera ten, a nie inny sposób leczenia i dla kogo przeznaczony jest fumaran dimetylu?

Jest kilka czynników. Przede wszystkim patrzymy na aktywność choroby, cechy kliniczne, obraz rezonansu magnetycznego pacjentów. Ale również uwzględniamy potrzeby pacjenta, to czy jest aktywny zawodowo, jaka jest jego sytuacja rodzinna, czy będzie w stanie stosować się do proponowanego leczenia. Wszystkie te rzeczy bierzemy pod uwagę i wspólnie z pacjentem decydujemy o wyborze terapii.

Jakie jest podejście pacjentów do tego leku?

Podejście jest pozytywne. Każdy chce się leczyć bardziej skutecznym lekiem. Więc jeżeli pacjent ma taką możliwość, to oczywiście ją wybiera.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

SM / Krzysztof Selmaj
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31