Prof. Szumowski: pilne kolejki skrócimy poniżej miesiąca

86543083
Thinkstock/GettyImages
Zmieni się nie tylko wycena świadczeń, ale też sposób płacenia.
Medexpress 2018-07-17 08:28

Minister zdrowia w programie "Gość Wiadomości TVP" mówił o skróceniu kolejek. Resort zdrowia chce poprawić sytuację tam, gdzie kolejki są najbardziej dotkliwe dla Polaków. Minister wskazał endokrynologię, kardiologię, neurologię oraz specjalności pediatryczne. - Tam przeznaczymy konkretne środki na zmianę wyceny tych świadczeń, ale też sposobów płacenia. Chcemy zwiększyć wycenę pierwszej wizyty, by pacjenci pierwszowizytowi byli przyjmowani częściej - mówił prof. Szumowski. Dodał, że lekarze specjaliści wyemigrowali z sektora publicznego do prywatnego i trzeba ich ponownie zachęcić do sektora publicznego. Przykładem może być kardiologia, gdzie w sektorze prywatnym dość szybko można umówić się na wizytę.
Oprócz skrócenia kolejek do specjalistów Ministerstwo Zdrowia chce poprawić dostęp do diagnostyki. Chodzi o tomografię i rezonans. - Nie będzie się już tyle czekać. Skrócenie kolejek będzie znaczne - zapowiedział szef resortu zdrowia. Prof. Szumowski podkreślił, że
bez szybkiej diagnostyki nie ma sensu przyspieszanie wizyty u lekarza, "bo musimy widzieć co temu pacjentowi jest". - Liczę na to, ze pilne kolejki skrócą się poniżej miesiąca - powiedział minister zdrowia.

Źródło: TVP INFO

PDF

Zobacz także