Wielka Brytania: Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV od września obejmie także chłopców

Fot. Getty Images/iStockphoto
Brytyjczycy idą w ślady Australijczyków i rozszerzają zasięg szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.
Tomasz Kobosz 2019-07-10 12:31

Od 2008 roku szczepionkę przeciwko wirusowi HPV otrzymują na Wyspach bezpłatnie dziewczynki w wieku 12-13 lat. W ubiegłym roku refundacja preparatu objęła także mężczyzn MSM (mających kontakty seksualne z mężczyznami) w wieku do 45. roku życia.

W tym roku – od września – bezpłatne szczepienie przysługiwać będzie wszystkim chłopcom w 12. roku życia (tj. uczniom klas 8.). Szczepionka podawana będzie w dwóch dawkach (druga – od 6 do 24 miesięcy po pierwszej).

Starsi chłopcy (13–18 lat) nie będą szczepieni, ponieważ uznano, że już są dostatecznie dobrze zabezpieczeni dzięki mechanizmowi „odporności stadnej”, wytworzonej w brytyjskiej populacji dzięki dekadzie szczepień dziewcząt.

Według szacunków naukowców z University of Warwick, dzięki szczepieniom przeciw HPV uda się do 2058 r. zapobiec na Wyspach ponad 100 tys. zachorowań na nowotwory, w których patogenezie wirusy brodawczaka ludzkiego odgrywają istotną rolę. Chodzi tu m.in. o 64,1 tys. przypadków raka szyjki macicy i 21,3 tys. przypadków raka głowy i szyi.

NHS przypomina na swojej stronie internetowej, że choć skuteczność szczepień przeciwko HPV jest bardzo wysoka, obecnie stosowane preparaty nie pokrywają wszystkich kancerogennych typów wirusa HPV. Szczepienie w żadnym wypadku nie oznacza więc, że można zrezygnować z ważnych badań profilaktycznych, takich jak badanie cytologiczne.

Źródło: NHS / The Guardian

PDF

Zobacz także