Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Proteza ze zmysłem dotyku

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 4 stycznia 2018 13:57

Proteza ze zmysłem dotyku  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Włoscy inżynierowie stworzyli sztuczną rękę, która pozwala użytkownikowi na czucie dotykanych przedmiotów. Choć podobne urządzenia powstawały już wcześniej, nowa proteza jest pierwszą, z której można korzystać poza laboratorium.

W prace nad bioniczną ręką zaangażowani byli bioinżynierowie, neurolodzy, chirurdzy, elektronicy i robotycy z Włoch, Szwajcarii i Niemiec.

Ten sam zespół skonstruował w 2014 r. pierwszą na świecie protezę ręki wyposażoną w „czucie”, jednak do prawidłowego działania wymagała ona podłączenia do sprzętu komputerowego zbyt dużego, aby mogła być używana poza pracownią badawczą. Najnowszej wersji wystarcza oprzyrządowanie mieszczące się w małym plecaczku.

Ręka wyposażona jest w czujniki, które wykrywają, czy dotykany obiekt jest miękki czy twardy. Informacja przekazywana jest do komputera (w plecaczku), który „tłumaczy” ją na sygnały zrozumiałe dla mózgu. Następnie są one przekazywane do ośrodkowego układu nerwowego poprzez elektrody implantowane do nerwów w kikucie ramienia.

Przydatność nowatorskiej protezy w codziennym życiu przez pół roku testowała Almerina Mascarello, która 25 lat wcześniej straciła rękę w wypadku. Dzięki nowej ręce, kobieta z zasłoniętymi oczami pacjentka bez trudu był w stanie odróżnić, czy chwytane przedmioty są twarde, czy miękkie. Taka informacja to dla mózgu znacznie więcej, niż się może wydawać.

– Proces „czucia” poprzez protezę zachodzi spontanicznie, tak jakby to była moja prawdziwa ręka. W końcu mogę robić rzeczy, które wcześniej stanowiły dla mnie problem, takie jak ubranie się czy zakładanie butów. Czynności przyziemne, ale bardzo ważne – relacjonuje Mascarello w rozmwie z BBC News.

– Jesteśmy coraz bliżej skonstruowania protez takich, jak znana z „Gwiezdnych Wojen” bioniczna ręka Luke’a Skywalkera, urządzeń zapewniających pełnym zakresie ruchów, wyposażonych w czujniki odpowiadające naturalnym zmysłom, a przy tym wyglądających jak ludzką ręka – komentuje prof. Silvestro Micera, neuroinżynier z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL).

Po 6 miesiącach testów prototyp wrócił do laboratorium. Almerina Mascarello ma nadzieję, że bioniczna ręka szybko trafi do produkcji i osoby takie jak ona będą mogły niej na stałe korzystać z bioinżynieryjnego przełomu.

Źródło: BBC News

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także