Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Przedmiot „Wiedza o Zdrowiu” priorytetem w polskich szkołach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 sierpnia 2019 13:29

Przedmiot „Wiedza o Zdrowiu” priorytetem w polskich szkołach  - Obrazek nagłówka
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjentów 29 lipca 2019 roku wystąpił do ministra zdrowia oraz ministra edukacji z propozycją wprowadzenia do programu nauczania przedmiotu „Wiedza o Zdrowiu”.

Zagubienie pacjentów w systemie zdrowia, powszechna niewiedza, brak znajomości obowiązków lekarza POZ czy udawanie się po świadczenia ambulatoryjne na SOR, to jedne z nielicznych zgłoszeń napływających do RPP świadczące o potrzebie zwiększonego nacisku na edukację w zakresie ochrony zdrowia.

Zgłoszenia za sprawą Telefonicznej Informacji Pacjenta czy rozmowy z pacjentami również przyczyniły się do skierowania postulatu Rzecznika Praw Pacjenta do ministra zdrowia i ministra edukacja odnośnie wprowadzenia do programu nauczania przedmiotu - „Wiedza o Zdrowiu” na 2 etapach nauki: wczesnoszkolnej, a także uczniów klas starszych.

Warto uwzględnić, że w obszernym raporcie NIK-u, wnioski pochodzące z 70 kontroli wskazały, że istotnym elementem strategii ochrony zdrowia powinna być edukacja obywateli w tym kierunku. NIK również postulował o wprowadzenie do programu nauczania w szkołach podstawowych oraz średnich przedmiotu, który skupiałby się na zagadnieniach związanych ze zdrowiem.

O zdrowiu od najmłodszych lat

Aktualnie w systemie edukacji istnieją bloki tematyczne, odwołujące się do tematyki zdrowia, jednakże nie są one wystarczające. Wprowadzenie nowego przedmiotu w szkołach spowodowałoby: lepszą edukację w sektorze zdrowia, zniwelowałoby niewiedzę, niedoinformowanie oraz zagubienie pacjentów w ilości usług medycznych czy dokumentacji jaka ich obowiązuje.

Usystematyzowana wiedza zapewniłaby przede wszystkim lepszą jakość życia dla dorastającego pokolenia. Przedmiot „Wiedza o Zdrowiu” zakładałby możliwość rozwoju, a także nabycia umiejętności w zakresie :

- zasad zdrowego trybu życia,
- praw i obowiązków pacjenta,
- podstaw organizacji systemu ochrony zdrowia,
- podstawowej wiedzy odnośnie pomocy osobom przewlekle chorym,
- zasad pierwszej pomocy,
- wiedzy w zakresie usystematyzowanego sposobu odżywiania,
- metod reedukacji stresu,
- zapoznania się z wybranymi jednostkami chorobowymi i sposobami ich leczenia, np. grypa, cukrzyca,
- znaczenia sportu oraz działań profilaktycznych,
- wiedzy na temat szczepień ochronnych i badań dedykowanych konkretnej grupie wiekowej,
- pojęć ze strefy ochrony zdrowia.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także