Przegląd Wydarzeń Roku 2022: lipiec-wrzesień

Piotr Wójcik

Opublikowano 04 stycznia 2023, 09:00

I Kongres Zdrowia Mężczyzn - 28.09.2022
Piotr Wójcik

Opublikowano 04 stycznia 2023, 09:00

LIPIEC

Klinika Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskała zgodę Ministerstwa Zdrowia na przeprowadzanie operacji transplantacji serca i płuc. Planowane są nie tylko oddzielne przeszczepy serca i płuc, ale też transplantacje wielonarządowe: równoczesne przeszczepienia serca i płuc, serca i wątroby, serca i nerki. Wcześniej UCK WUM uzyskało pozytywną rekomendację Krajowej Rady Transplantacyjnej. Planowane są również przeszczepienia płuc od żywych dawców, co daje szczególnie dobre rezultaty u pacjentów pediatrycznych.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawił sprawozdanie z realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej za rok 2021. Przypomniał, że NSO to program, któremu rząd zapewnił odpowiednie finansowanie – przez dekadę 2020-2030 będzie to ponad 5 mld zł. Wprowadzono do refundacji szczepionkę przeciwko HPV oraz przygotowano projekt rozwiązań legislacyjnych, pozwalających na rozpoczęcie szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) - zaznaczył Waldemar Kraska. Szczepionka jest objęta refundacją od listopada, i – jak zapewniał Kraska – „trwają prace, aby została włączona do kalendarza szczepień jako szczepionka bezpłatna. Póki co, ten postulat nie został jeszcze spełniony.

SIERPIEŃ

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną o wydatkach na zdrowie. Według wstępnych szacunków, wydatki bieżące na ochronę zdrowia w 2021 r. wyniosły 172,9 mld zł i były wyższe niż w 2020 r. o około 21 mld zł. Wzrost wydatków zaobserwowano zarówno w przypadku wydatków publicznych, jak i wydatków prywatnych. Publiczne wydatki bieżące na ochronę zdrowia wyniosły w 2021 r. 125,5 mld zł i były o 15,7 mld zł wyższe niż w 2020 r. Również bieżące wydatki prywatne zwiększyły się o 1,1 mld zł i wyniosły w 2021 r. 13,6 mld zł.

Polska otrzymała od Komisji Europejskiej (KE) zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą. Resort zdrowia podkreśla, że Polska jest jednym z pierwszych krajów UE gotowych do uruchomienia e-recepty transgranicznej.

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej. Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej zostanie, zgodnie z zapowiedzią, rozszerzony o kolejne pięć województw. Do mazowieckiego dołączą województwa: łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie.

WRZESIEŃ

Chorzy na 20 najbardziej śmiertelnych nowotworów mają w Polsce pełny dostęp jedynie do 29 ze 136 zalecanych terapii. Kolejnych 46 leków onkologicznych jest refundowanych z ograniczeniami. Za leczenie pozostałymi Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci – wynika z danych zawartych na stronie Onkoindex. Twórcy raportu zbadali, z ilu terapii rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej mogą bezpłatnie korzystać polscy pacjenci. Okazało się, że od międzynarodowych wytycznych dzieli nas przepaść, której właściwie nie zmniejszamy

Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dokonali pierwszego w Polsce przeszczepu nerki z wykorzystaniem robota Da Vinci. Dotychczas urządzenie było wykorzystywane było przez Klinikę Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii w operacjach pobrania nerki od żywego dawcy. Operację przeprowadził zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Marka Durlika. Narząd do przeszczepu został pobrany od żony biorcy.

– Mężczyźni mają problem z tym, żeby rozmawiać o swoim zdrowiu – powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber podczas I Kongresu Zdrowia Mężczyzn. Wydarzenie było okazją do rozmów o profilaktyce zdrowotnej, chorobach cywilizacyjnych czy kwestiach związanych z męską psychiką, seksualnością oraz o problemie uzależnień. W czasie Kongresu Zdrowia Mężczyzn poruszone zostały m.in. kwestie związane z emocjami i psychiką, seksualnością czy uzależnieniami. Nie zabrakło rozmów o chorobach onkologicznych i hematologicznych, leczeniu raka prostaty czy postawach, które prowadzą do zachowania balansu między życiem osobistym i zawodowym.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

podsumowanie roku 2022 / przegląd wydarzeń roku 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31