Przełomowe terapie leczenia prostaty już w Polsce

Medexpress

Opublikowano 23 lipca 2020, 08:52

Medexpress

Opublikowano 23 lipca 2020, 08:52

Echo-Laser to nowatorska metoda zarówno leczenia fokalnego nowotworów, jak i łagodnego przerostu gruczołu krokowego. W przypadku nowotworu jego użycie ma na celu zniszczenie jedynie ogniska nowotworu i uniknięcie niekorzystnych następstw leczenia operacyjnego m. in. takich jak: nietrzymanie moczu i zaburzenia wzwodu. Pierwszy w Polsce zabieg tego typu w październiku 2019 roku wykonał lek. Mateusz Mokrzyś, specjalista urolog FEBU z piaseczyńskiej placówki.

Szpital św. Anny w podwarszawskim Piasecznie to jedyny ośrodek medyczny w Polsce i czwarty na świecie po Amsterdamie, Rzymie i Genewie, który wykonuje takie zabiegi.

– Podczas zabiegów ogniskowego leczenia nowotworów z użyciem Echo-Lasera wykorzystujemy protokół 3D przezkroczowej biopsji fuzyjnej. Takie postępowanie pozwala na wprowadzenie przez skórę krocza i bardzo precyzyjne rozmieszczenie małej średnicy światłowodów w gruczole krokowym, pod kontrolą fuzji obrazów ultrasonografii
z rezonansem magnetycznym, i zniszczenie ogniska nowotworu termoablacją laserową w sposób mało inwazyjny – podkreśla urolog Mateusz Mokrzyś. – Dużą zaletą zabiegu przy użyciu lasera jest również krótki czas pobytu pacjenta w szpitalu i szybka rekonwalescencja – mówi zastępca ordynatora piaseczyńskiej placówki, urolog Przemysław Zugaj.

Echo-Laser jest również wykorzystywany do leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Podczas zabiegu cienkie światłowody wprowadzone przez skórę krocza pod kontrolą USG transmitują energię lasera do tkanki. Efekt to kontrolowana cytoredukcja, która prowadzi do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego oraz poprawy w zakresie dolegliwości związanych z oddawaniem moczu. Zabieg jest małoinwazyjny, trwa jedyne 20-30 minut, a pacjent tego samego dnia wychodzi do domu. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko następstw leczenia operacyjnego takich jak krwawienie, infekcje, zaburzenia erekcji i wytrysk wsteczny. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym oraz
u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe.

Szpital Św. Anny w Piasecznie to także pierwsza placówka medyczna w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, która wprowadziła zabiegi leczenia łagodnego przerostu prostaty metodą REZUM.

Jest to zabieg dedykowany w szczególności młodym pacjentom z zaburzeniami oddawania moczu spowodowanymi łagodnym przerostem gruczołu krokowego, jako alternatywa do leczenia farmakologicznego. Zabieg polecany jest także tym mężczyznom, którzy chcą zachować prawidłowy wytrysk nasienia. REZUM sprawdza się także u starszych panów, u których np. z powodu zawału czy udaru doszło do zatrzymania moczu.

Wykonuje go Marek Zawadzki, ordynator oddziału urologii EMC Szpitala Św. Anny i jedyny w kraju lekarz specjalizujący się w usuwaniu nadmiaru tkanki prostaty w tym modelu terapeutycznym. Procedura jest od pięciu lat z powodzeniem stosowana w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w Europie w Szwecji. W marcu 2017 została też wprowadzona w Wielkiej Brytanii.

– Kluczowa grupa naszych pacjentów to ludzie młodzi, którzy nie chcą przyjmować codziennie farmaceutyków i stresować się operacją oraz inwazyjnymi metodami związanymi z usuwaniem przerostu prostaty – tłumaczy Marek Zawadzki. – Gwarantuje im to bezpieczeństwo procedury, ponieważ nasz zabieg nie wiąże się z interwencją chirurgiczną i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest również minimalnie inwazyjny, wykonywany endoskopowo przez cewkę moczową – dodaje Zawadzki.

Podczas zabiegu lekarz oddziałuje na wybrane części gruczołu prostaty parą wodną, która jest tłoczona z pomocną specjalnego cytoskopu – i w ciągu kwadransa wykonuje około 10 wtrysków pary. Podczas kondensacji uwalniana jest jej energia cieplna, która denaturuje błonę prostaty, w wyniku czego prostata się kurczy. Co ważne, zastosowanie technologii REZUM może zastąpić leczenie farmakologiczne także u pacjentów z objętością gruczolaka do 80 ml. Procedura nie wymaga hospitalizacji. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać dyskomfort w postaci problemów z oddawaniem moczu lub niemożności opróżnienia całego pęcherza przez około dwa tygodnie. Warto zaznaczyć, że mężczyźni, którzy przeszli zabieg, przez 2-4 tygodni muszą zachować wstrzemięźliwość seksualną.

REZUM, jako zabieg nie wymagający dużej ingerencji w organizm jest bardzo bezpieczny i może być stosowany u szerokiej grupy pacjentów. Jedynymi przeciwskazaniami są nawracające i aktywne zakażenia dróg moczowych oraz nieprawidłowy poziom PSA.

Szacuje się, że problem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego dotyczy ok. 30 proc. 50-latków, 50 proc. 65-latków i 70 proc. mężczyzn w wieku 80 lat. Piaseczyński szpital od kilku lat rozwija nowoczesne procedury terapeutyczne w ramach Centrum Urologii Zaawansowanej pod kierownictwem ordynatora, urologa i specjalisty FEBU Marka Zawadzkiego oraz z-cy ordynatora, urologa i specjalisty FEBU Przemysława Zugaja. Ośrodek oferuje nowoczesne zabiegi odpowiadające najbardziej aktualnej wiedzy medycznej, wykonywane przez doświadczonych specjalistów za pomocą wyselekcjonowanego, zaawansowanego technicznie i bezpiecznego sprzętu.

Źródło: mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

rak prostaty / laser / urologia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31