Psychiatrzy: oczekujemy realizacji obietnic

Fot. Thinkstock / Getty Images
Dr Sławomir Murawiec i prof. Jerzy Samochowiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego mówią o koniecznych zmianach w psychiatrii.
Medexpress 2018-04-20 14:02

W tym roku przeznaczymy dodatkowo około 100 mln zł na psychiatrię – na zwiększenie wyceny świadczeń, na wyrównanie różnic między województwami i na pilotaż – poinformował minister zdrowia.
- Chcielibyśmy, aby psychiatria była bardziej współczesna. Żeby pierwszy kontakt osoby z depresją nie był w zamkniętym zakładzie w szpitalu, ale w opiece środowiskowej. Aby leczenie i opieka nad pacjentem były bliżej domu. Chcemy też wzmocnić rolę opieki psychologicznej i pedagogicznej w opiece nad dziećmi i młodzieżą. Chcemy by psychiatria była przyjaźniejsza, lepiej wyceniona a nakłady na nią rosły - powiedział minister Łukasz Szumowski.

Wiceminister Zbigniew Król poinformował, że na ten rok zaplanowane są dwie ważne inicjatywy. Pierwsza dotyczy zmiany wycen procedur psychiatrycznych, a druga uruchomieniu pilotażu centrów zdrowia psychicznego.

Pilotaż rusza 1 lipca i potrwa 3 lata. Wiceminister Król opisał planowane zasady organizacji i finansowania oraz wskazał dwa obszary ważne z punktu widzenia pacjenta.

1. Centrum zdrowia psychicznego będzie posiadało punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny dla pacjenta i jego rodziny.

- Punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny ma udzielać nie tylko informacji. W tym punkcie będzie można uzyskać określoną usługę terapeutyczną, a jeśli będzie taka potrzeba, gdy ten stan kryzysowy będzie na tyle duży – również skierowanie w odpowiednie ręce, do odpowiedniej instytucji w danym obszarze. Punkt koordynacyjny ma być elementem pierwszego kontaktu osoby, która potrzebuje takiej pomocy – wyjaśnił wiceminister Król.

2. Usankcjonowanie w procesie terapeutycznym tzw. asystenta zdrowienia.

- Asystent zdrowienia, to osoba, która jest już wyprowadzona z kryzysu psychicznego, która wie ze swojego doświadczenia, jakie to są problemy – powiedział wiceminister. – Chcemy usankcjonować obecność asystentów zdrowienia. Mamy już dobre doświadczenia w Polsce.

Szczegóły projektu

źródło: MZ

PDF

Zobacz także