Psychoza autoimmunologiczna?

Fot. Getty Images/iStockphoto
Osoby ze schorzeniami o podłożu autoimmunologicznym są bardziej narażone na rozwój zaburzeń psychicznych – sugerują naukowcy z King’s College London na łamach „Biological Psychiatry”.
Tomasz Kobosz 2018-07-11 14:03

Choć starsze badania wykazywały, że częstość występowania reumatoidalnego zapalenia stawów jest mniejsza u osób z chorobami psychicznymi niż w populacji ogólnej, wyniki późniejszych prac pokazywały, że inne zaburzenia autoimmunologiczne (takie jak celiakia czy choroby tarczycy) występują częściej u pacjentów psychiatrycznych.

Naukowcy z King's College London postanowili przeprowadzić metaanalizę 30 badań oraz danych medycznych 25 mln osób.

Okazało się, że osoby z zaburzeniami autoimmunologicznymi były (średnio) o 40 proc. bardziej podatne na rozwój zaburzeń psychotycznych, takich jak schizofrenia.

Szczegółowa analiza wykazała, ze prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychotycznych było najwyższe w przypadku niedokrwistości złośliwej, pemfigoidu, łuszczycy, celiakii i choroby Gravesa-Basedowa.

Potwierdzono również niższe niż w populacji ogólnej ryzyko zachorowania na schizofrenię przez chorych na RZS a także na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Źródło: The Independent

PDF

Zobacz także