PZ: Czy Polska jest przygotowana na wprowadzenie opieki koordynowanej?

logo porozumienie
Jednym z założeń KOZ jest wzmocnienie POZ.
Medexpress 2016-12-19 09:50

W czasie sympozjum "Opieka koordynowana - kierunki rozwoju opieki zdrowotnej" zorganizowanego przez NFZ w kooperacji z Bankiem Światowym eksperci podkreślali, że koordynacja opieki przede wszystkim służy pacjentowi, który jest zagubiony w systemie i często pozostawiony sam sobie. Dobrym przykładem jest leczenie pacjentów po zawałach serca – jak powiedział prezes NFZ Andrzej Jacyna, w Polsce są oni świetnie leczeni, ale... przez tydzień. Po zakończeniu hospitalizacji jest już znacznie gorzej.
KOZ coraz częściej staje się kluczowym elementem reform zdrowotnych i jest to tendencja światowa. Jednym z jej założeń jest wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej, zwrócenie się w stronę potrzeb pacjenta, dobre funkcjonowanie KOZ w ramach systemu ochrony zdrowia jako całości.
Zdaniem prezesa NFZ, wprowadzenie tego modelu w Polsce będzie utrudniać m.in. mała liczba lekarzy rodzinnych w POZ.
- Są jednak u nas ludzie do tego przygotowani i trzeba dać im szansę – mówił Andrzej Jacyna, zapewniając, że płatnik im to umożliwi, a pilotaż KOZ ruszy wkrótce po przyjęciu przez sejm koniecznej ustawy, co nastąpi w ciągu najbliższych tygodni.

Źródło: Porozumienie Zielonogórskie

PDF

Zobacz także