PZ: Negocjacje z NFZ zawieszone. Umowy POZ przedłużone tylko na 3 miesiące

Medexpress

Opublikowano 29 czerwca 2018, 13:24

logo porozumienie
Medexpress

Opublikowano 29 czerwca 2018, 13:24

30 czerwca kończy się okres kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Zespól Negocjacyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskie w specjalnym liście do prezesa NFZ informuje, że przedstawione na następny okres kontaktowania warunki finansowania POZ są, zdaniem członków Federacji PZ, nie do zaakceptowana.

PZ wylicza:

Brak uwzględnienia specyfiki funkcjonowania tego segmentu ochrony zdrowia, a w szczególności coraz słabszej motywacji do pracy tu lekarzy w każdym wieku, spowoduje narastający niedobór kadr, co będzie skutkować ograniczoną dostępnością pacjentów do medyków, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach.

Brak konsekwencji postępowania w zakresie wzmacniania POZ spowoduje nakręcanie spirali chaotycznego operowania środkami przeznaczonymi na finansowanie świadczeń i zmierza ku metodzie „gaszenia pożarów” czyli przeznaczania pieniędzy nie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, tylko tam, gdzie jest silniejszy lobbing czy presja.

Brak konsekwentnej strategii budowania systemu opartego o silny i dobrze funkcjonujący POZ, a nie na odpowiedzi na zmówienie polityczne, doprowadzi już wkrótce do poważnego kryzysu w ochronie zdrowia.

"Panie Prezesie,

Ze względu na dobro pacjentów, tym razem, nasi członkowie przystępują do pracy bez zakłóceń w funkcjonowaniu ich placówek od początku lipca. Okres, na jaki zawieramy teraz umowę - to trzy miesiące. Uważamy nasze obecne negocjacje za zawieszone, ale nie zakończone. Już wkrótce wrócimy do nich, ponieważ problem pozostał, a jego rozwiązanie musi nastąpić do 1 października br." - informuje Zespół Negocjacyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskie

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NFZ / poz / kontrakty z NFZ / Federacja Porozumienie Zielonogórskie
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31