Radziwiłł: Będą podwyżki dla rezydentów. Ale nie dla wszystkich

477057051
Fot. Thinkstock/Getty Images
2 października rozpocznie się protest głodowy pracowników medycznych. Dziś minister zdrowia spotyka się z rezydentami.
Medexpress 2017-09-28 09:16

Konstanty Radziwiłł był gościem "Salonu Politycznego Trójki". W rozmowie z Beatą Michniewicz przyznał, że problemów, które stoją przed młodymi lekarzami jest bardzo dużo, ale MZ intensywnie pracuje nad rozwiązaniem wielu z nich.

Minister powiedział, że kończą się prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty w części dotyczącej kształcenia specjalizacyjnego. Jednym z rozwiązań jest stworzenie bardziej przyjaznego systemu specjalizowania się.

Konstanty Radziwiłł odniósł się też do postulatów dotyczącego wynagrodzeń. Powiedział, że dziś spotyka się z rezydentami. - I moja oferta będzie bardzo wyraźna. Decyzją rządu sprzed 2 dni mam znacznie więcej środków na podwyżki dla rezydentów w przyszłym roku. Ale będą to środki dedykowane tylko niektórym specjalnościom. Bardzo mocno to podkreślam - zapowiedział szef resortu zdrowia.

- Wiemy, że internie, chirurgii, pediatrii, psychiatrii, medycynie rodzinnej, medycynie ratunkowej potrzebujemy więcej specjalistów - wyliczył minister i dodał "To będzie bardzo silna zachęta".

Przypomnijmy:

Protest głodowy rozpocznie się dnia 02 października 2017 r. Równolegle do niego będzie miała miejsce skoordynowana w skali całego kraju akcja oddawania krwi przez personel medyczny. Medycy uzupełnią świecące pustkami banki krwi, a jednocześnie skorzystają z przysługującego im ustawowo w dniu donacji dnia wolnego od pracy, czym zamanifestują swoją solidarność z osobami prowadzącymi protest głodowy oraz wyrażą swój własny sprzeciw wobec rzeczywistości, której częścią zmuszeni są być.

Protestem głodowym oraz masowym oddawaniem krwi personel medyczny zwraca uwagę na pogorszającą się od lat sytuację. To już naprawdę ostatni dzwonek na podjęcie zdecydowanych kroków. Czas zadbać o pacjentów i tych, którzy pracują dla ich dobra! - alarmują lekarze.

Źródło: Radiowa Trójka/OZZL

PDF

Zobacz także