Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Radziwiłł: nakłady na służbę zdrowia w Polsce są za niskie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 czerwca 2016 14:21

Radziwiłł: nakłady na służbę zdrowia w Polsce są za niskie - Obrazek nagłówka
- W służbie zdrowia nie jest dobrze, to wszyscy wiemy i co do tego nie ma żadnych wątpliwości – powiedział Konstanty Radziwiłł w Sygnałach Dnia.

Odnosząc się do zarobków w ochronie zdrowia, minister powiedział, że jest cały czas w „solidnym dialogu” z pracownikami medycznymi i że przygotowywane jest takie rozwiązanie, „o którym marzono w służbie zdrowia od dawna". Rozwiązanie to ma dotyczyć nie tylko wysokości płac, ale też relacji wynagrodzeń poszczególnych grup zawodowych.

Na pytanie, czy będzie domagał się podniesienia składki zdrowotnej, minister powiedział, że jest przekonany o tym, że nakłady publiczne na służbę zdrowia w Polsce są za niskie - Słusznych oczekiwań Polaków po prostu nie da się za takie środki zrealizować – podsumował Radziwiłł.

Zapowiedział też powstanie „mapy drogowej” dochodzenia do poziomu publicznych nakładów na ochronę zdrowia, tak, by w ciągu kilku lat osiągnąć poziom krajów zamożnych.

Mówił też o czekającej nas wkrótce likwidacji NFZ. W sensie technicznym zmiany mają być jednak dla pacjenta nieodczuwalne. Chorzy mają odczuć poprawę jakości opieki zdrowotnej. 

Rozmowa do posłuchania: TU

Od 1 stycznia 2018 r. czeka nas prawdziwa rewolucja w podatkach - zapowiedział Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
PIS wprowadzi jednolity podatek od 2018 roku. Zniknie PIT, składki na ZUS i NFZ.

- Zapadła już polityczna decyzja: będzie jednolity podatek – zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. W praktyce oznacza to likwidację PIT, składki na ZUS i NFZ. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.
O szczegółach, m.in,  o tym jakiej wysokości będziemy płacić daninę, dowiemy się latem lub najpóźniej jesienią. 

Powołano już specjalny zespół.

Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że w zespole oprócz przedstawicieli Ministerstwa Finansów znajdą się przedstawicie Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Polityki Społecznej.

W ubiegłym roku we wrześniu wprowadzenie jednego podatku zapowiedziała PO. Przypomnijmy:

Jeden podatek, zniesienie składek ZUS i NFZ

Samo w sobie zastąpienie składek oraz pozostałych danin publicznych jednym podatkiem dochodowym zmienia niewiele. Z zapowiedzi PO wynika, że planowane są dalej idące zmiany, jednak zostały one opisane w mało konkretny sposób, co uniemożliwia dokonania całościowej oceny przedstawionej propozycji. Wiadomo, że rodziny z dziećmi oraz osoby o niższych dochodach miałyby płacić mniejsze podatki. To dobry kierunek zmian, gdyż trudno zaakceptować sytuację, w której najniższe wynagrodzenie uszczuplane jest łącznie o niecałe 40 proc. Wyjaśnienia wymaga jednak to, w jaki sposób będą w takim razie ewidencjonowane środki na kontach emerytalnych ZUS – rezygnacja z reguły zdefiniowanej składki byłaby ogromnym krokiem w tył dla naszego systemu emerytalnego. Nie wspomniano również o składkach płaconych przez przedsiębiorców, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W ich przypadku składki na ubezpieczenie społeczne również stanowią nierzadko poważne obciążenie. To źle, że politycy zdają się o tym zapominać - ocenili Pracodawcy RP.

Źródło: Polskie Radio Program I/Money.pl/Pracodawcy RP/Medepxress

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.