Radziwiłł: w strajku pielęgniarek z CZD chodzi o kasę

Fot. Thinkstock / Getty Images

W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim minister zdrowia mówił, że nie posiada czarodziejskiej mocy, która sprawi, że rozwiążą się wszystkie problemy CZD - Szefowa strajku nawet wczoraj powiedziała, że minister dla pań z CZD nie jest stroną. I tak jest w sensie formalnym - mówił Radziwiłł w programie "Jeden na jeden".

Zdaniem Radziwiłła „w tym strajku chodzi po prostu o kasę” - Niektóre zarabiają ponad 9 tys. złotych, jedynie część najmłodszych pielęgniarek zarabia poniżej 3 tys. złotych. Zdaniem ministra zarobki pielęgniarek w CZD w porównaniu z innymi placówkami medycznymi są całkiem niezłe.

- Jestem zdruzgotany tym, co tam się dzieje pod względem etycznym – powiedział minister zdrowia.

W specjalnym oświadczeniu dyrektor CZD powiedziała, że żądania pielęgniarek przekraczają możliwości Instytutu.

Z kolei strajkujące pielęgniarki deklaruję chęć zakończenia protestu - Wszyscy mówią, żeby zakończyć spór. My bardzo byśmy chciały, żeby dzieci miały jak najlepszą opiekę. I dzieci były przyjmowane przez weekend. Opieka jest zapewniona, nie przez lekarzy, tak jak mówił minister, tylko przez część pielęgniarek, które nadal pracują - powiedziała Magdalena Nasiłowska, przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położonych przy CZD.

Pielęgniarki tłumaczą, że protest ma zwrócić uwagę na braki kadrowe pielęgniarek w Polsce. W Centrum Zdrowia Dziecka pracuje ok. 600 pielęgniarek. - My chce się dogadać. Tymczasem nikt się z nami nie liczy, nikt nas nie słucha - tłumaczyła Magdalena Nasiłowska.

Strajkujące pielęgniarki mają poparcie NRPiP. Zofia Małas prezes Naczelnej Rady Pielęgniarskiej powiedziała, że problem z brakiem kadry pielęgniarskiej dotyczy całej Polski. - W większości podmiotów leczniczych opiekę sprawuje zbyt mała liczba pielęgniarek i położnych, co zagraża życiu i zdrowiu pacjentów - powiedziała po nadzwyczajnym posiedzeniu prezydium Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

Źródło: TVN24.pl/medexpress.pl/xnews

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

czd / Konstanty Radziwiłł / strajk / pielęgniarki
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31