Rak bardziej zabójczy na wsi

Fot. Getty Images/iStockphoto
Przegląd wyników 39 badań przeprowadzonych w krajach rozwiniętych, przygotowany przez naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen, pokazał, że ludzie żyjący na obszarach wiejskich mają o 5% mniejsze szanse na przeżycie choroby nowotworowej, niż mieszkańcy miast.
Tomasz Kobosz 2018-12-13 14:27

W 30 z 39 badań, które przeanalizowali szkoccy naukowcy, stwierdzono wyraźną dysproporcję w przeżywalności nowotworów pomiędzy mieszkańcami obszarów wiejskich w porównaniu do osób żyjących w miastach.

Analizowane retrospektywne badania obserwacyjne objęły ponad 2 miliony osób z różnymi schorzeniami onkologicznymi.

Autorzy mają kilka hipotez co do przyczyn występowania różnic w przeżywalności raka pomiędzy miastem a wsią. Przykładowo - pacjenci z obszarów wiejskich mogą – ze względu na charakter pracy i zobowiązań rodzinnych - dłużej zwlekać z szukaniem pomocy, czekając aż objawy choroby nowotworowej będą poważniejsze. Odległość od placówek medycznych i możliwości i koszty transportu również mogą odgrywać tu bardzo istotną rolę.

- Nierówności w efektach terapii nowotworów w Szkocji wykazywano już we wcześniejszych badaniach. Chcieliśmy sprawdzić, czy podobne zjawisko zachodzi także w innych częściach świata – komentuje prof. Peter Murchie z Uniwersytetu w Aberdeen. - Teraz naszym zadaniem jest przeanalizowanie, dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby zniwelować te nierówności.

W skali globalnej - na wsi mieszka co piąty człowiek.

Źródło: PharmaTimes

PDF

Zobacz także