Strategia Walki z Rakiem w Polsce w latach 2015-2024 Rak daje popalić

Pixabay
Polacy palą mniej, ale rak płuc nadal jest główną przyczyną zgonów wśród mężczyzn, choć z roku na rok zmniejsza się zarówno zachorowalność, jak i umieralność.
Medexpress 2017-08-21 12:31

Gorzej jest wśród kobiet. Wskaźniki zachorowalności i umieralności na raka płuca w ostatnich latach rosły. Jest to związane z wejściem w wiek zwiększonego ryzyka kobiet urodzonych w latach 1940–1960, u których narażenie na dym tytoniowy było szczególnie wysokie.

Ograniczenie palenia jest jednym z głównych celów zarówno lekarzy, jak i ekip rządzących. Coraz mniej jest miejsc, w których bezkarnie można sobie zapalić. Dotyczy to nie tylko tradycyjnych papierosów, ale też ich elektronicznych odpowiedników. Tytoń drożeje, co jest jednym z elementów walki z nałogiem. Ale niezastąpiona jest edukacja na temat szkodliwości i konsekwencji palenia.

Powstała właśnie analiza ekspercka polityki zdrowotnej ograniczającej palenie tytoniu w Polsce w kontekście realizacji celów i zadań "Strategii walki z rakiem w Polsce w latach 2015-2024".

Projekt badawczy zrealizowano w ramach grantu naukowego przyznanego przez Fundację Polska Liga Walki z Rakiem w konkursie ONKOGRANTY, przez zespół badawczy Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie.

Projekt był realizowany od lutego do sierpnia 2017 roku, a ramach badania, którego celem było dokonanie oceny spójności polityki ograniczającej palenie tytoniu w Polsce z działaniami zakładanymi w tym zakresie w „Strategii Walki z Rakiem w Polsce w latach 2015-2024” przeprowadzono wywiady z 28 ekspertami w dziedzinie polityki zdrowotnej w Polsce.

W najbliższym czasie udostępniony zostanie także raport zawierający szeroki opis ww. badania, jego wyników, a także analizę zebranych informacji.

Podsumowanie wyników badania

źródło: coi.pl

PDF

Zobacz także