Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego Rak jelita grubego trzecim najczęściej występującym rakiem w Europie

rak jelita grubego
Fot. Thinkstock/Getty Images
Każdego roku u 370 000. obywateli Unii Europejskiej diagnozuje się raka jelita grubego, a 170 000 z nich umiera. W Polsce to aż 19 000 nowych przypadków i 12 000 zgonów rocznie. Pacjenci, którzy zostali wcześnie zdiagnozowani w stadium I, mają 90% szans na przeżycie w porównaniu do zaledwie 10% przy wykryciu choroby w stadium IV.
Medexpress 2020-03-05 09:16

W ramach Europejskiego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego (ECCAM) ruszyła kampania mająca na celu promowanie badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu. Fundacja EuropaColon Polska razem z Digestive Cancers Europe (DiCE) zachęca do aktywnego zaangażowania się wszystkich, którzy chcą zmniejszyć zachorowalność, a w konsekwencji śmiertelność z powodu raka jelita grubego w Europie i w Polsce.

Kampania skupi się na zwiększeniu wsparcia publicznego dla większej dostępności badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w całej Europie za pośrednictwem platformy społecznej Change.org, poprzez podpisanie petycji przygotowanej również w języku polskim, znajdującej się pod linkiem:
https://www.change.org/p/eu-parliament-badania-przesiewowe-w-kierunku-raka-jelita-grubego-dla-wszystkich-po-50-roku-życia

Główne przesłanie kampanii, „Pomóż zapobiec 100 000. niepotrzebnych zgonów rocznie.”, wspiera 30 grup członkowskich działających wspólnie z Digestive Cancers Europe, w 27 krajach, w całej Europie. Celem jest zebranie miliona podpisów w ciągu 6 miesięcy. Kampania prowadzona za pośrednictwem mediów społecznościowych dostępna jest w 12. wersjach językowych, również w języku polskim. Będzie aktywnie promowana w Polsce, na Cyprze, w Czechach, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii. Motywem przewodnim kampanii jest pozytywny i inspirujący przekaz „Życie jest piękne”.


W Polsce na zaproszenie na kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia odpowiada tylko 17% osób. – wyjaśnia Błażej Rawicki Prezes Fundacji EuropaColon Polska. W krajach z dobrze zorganizowanym programem badań przesiewowych wskaźnik uczestnictwa przekracza 70% wśród obywateli pomiędzy 50. a 74. rokiem życia. Gdyby wszystkim krajom europejskim udało się wykryć 50% wszystkich przypadków raka jelita grubego w I stadium choroby, tak jak dzieje się to w krajach o najwyższym wskaźniku, co roku ocalilibyśmy 130 000 osób. W samej Unii Europejskiej byłoby to blisko 100 000 obywateli. Gdyby zaś każdy kraj w Europie zorganizował programy badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, jak w hiszpańskim regionie Basków można byłoby zaoszczędzić ponad 3 miliardy euro w systemach opieki zdrowotnej. Leczenie pacjentów z rakiem jelita grubego w stadium I kosztuje średnio 4000 euro, natomiast leczenie pacjenta w stadium IV wynosi średnio 40 000 euro.
W krajach z dobrze zorganizowanym programem badań przesiewowych wskaźnik uczestnictwa przekracza 70% wśród obywateli pomiędzy 50. a 74. rokiem życia. Gdyby wszystkim krajom europejskim udało się wykryć 50% wszystkich przypadków raka jelita grubego w I stadium choroby, tak jak dzieje się to w krajach o najwyższym wskaźniku, co roku ocalilibyśmy 130 000 osób. W samej Unii Europejskiej byłoby to blisko 100 000 obywateli. Gdyby zaś każdy kraj w Europie zorganizował programy badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, jak w hiszpańskim regionie Basków można byłoby zaoszczędzić ponad 3 miliardy euro w systemach opieki zdrowotnej. Leczenie pacjentów z rakiem jelita grubego w stadium I kosztuje średnio 4000 euro, natomiast leczenie pacjenta w stadium IV wynosi średnio 40 000 euro.

W Polsce wg ostatnich informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia test na krew utajoną w kale ma być dostępny od 2021 roku dla każdego między czterdziestym a sześćdziesiątym piątym rokiem życia, jednak tylko w pakiecie badań dodatkowych, a o skierowaniu na to badanie ma decydować lekarz.

Więcej informacji:
https://twitter.com/EuColonPolska
https://www.facebook.com/EuropaColonPolska
https://europacolonpolska.pl/

Źródło: mat. prasowe

PDF

Zobacz także