Ratownicy: Jeśli SOR przy ul. Katowickiej w Opolu zostanie zlikwidowany, to dojdzie do tragedii

Medexpress

Opublikowano 10 pazdziernika 2019, 12:36

177814420 Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 10 pazdziernika 2019, 12:36

Już od lutego Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ulicy Katowickiej w Opolu będzie zamknięty. Władze placówki twierdzą, że jest to skutek zaostrzenia wymogów przez ministra zdrowia.

Marcin Laskowski, przewodniczący międzyzakładowego związku zakładowego NSZZ Solidarność prosi Opolan, żeby zareagowali na apel lekarzy i pracowników SOR-u. Ratownicy medyczni po likwidacji SORu w szpitalu wojewódzkim nie tylko boją się o to, że stracą pracę, ale obawiają się o opiekę medyczną, jaka będzie świadczona w Opolu po zmianach. Tłumaczą, że jeden SOR przy ul. Witosa nie będzie w stanie przyjąć wszystkich chorych i poszkodowanych w wypadkach drogowych. Z tego powodu ratownicy medyczni pracujący na opolskich Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych apelują o pomoc do mieszkańców województwa opolskiego.

- Mamy dość przepychanki politycznej, a chcieliśmy zwrócić uwagę Opolan na sytuację i zakres udzielania pierwszej pomocy kiedy zostanie tylko jeden SOR w Opolu. Już teraz można powiedzieć, że oba SORy są niewydolne. Apelujemy do wszystkich Opolan i całego województwa o pomoc. Jeśli zostanie zlikwidowany SOR będzie to duża tragedia - mówi Marcin Laskowski.

Zdaniem Laskowskiego najlepszym rozwiązaniem byłoby utrzymanie dwóch SOR-ów.

- W chwili obecnej kolejki są już wydłużony, w momencie zlikwidowania jednego SORu czas ten będzie nieskończony. W USK nie ma możliwości, by przez jedne drzwi przeszło dwa razy tyle pacjentów w jednym czasie. Teraz jest właśnie ten czas, kiedy mamy realny wpływ na tę sytuację - informuje.

Jeśli dojdzie do likwidacji SOR-u przy ulicy Katowickiej, to będzie działał tylko jeden blok operacyjny, ponieważ nie będzie wtedy możliwości pomocy dwutorowej. Pracownicy szpitala wojewódzkiego i uniwersyteckiego planują w czwartek wizytę w Urzędzie Marszałkowskim.

Źródło: 24.opole.pl

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

SOR / opole / ratownicy medyczni / Marcin Laskowski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30