Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rejestry medyczne a dzielenie się ryzykiem

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 marca 2016 12:37

Rejestry medyczne a dzielenie się ryzykiem - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
O praktycznej stronie wdrażania rejestrów medycznych, szczególnie w aspekcie dzielenia się ryzykiem związanym z ewentualnym niepowodzeniem innowacyjnej terapii u części pacjentów, mówi dr Roberto Musneci, Senior Partner, Serban & Musneci, wiceprezes ASPEN Institute.

Czym są rejestry medyczne i jaka jest ich rola w systemie ochrony zdrowia?

Rejestry medyczne są narzędziem wykorzystywanym w celu ułatwienia dostępu pacjentom do innowacyjnych, kosztownych terapii, pomimo ograniczeń budżetowych, które dotyczą wielu krajów, nie tylko Polski czy Włoch. To powszechny problem, bo w ciągu najbliższych lat powstanie więcej nowych, niezwykle efektywnych terapii w obszarze chorób nowotworowych, hematologicznych czy osteoporozy, niż powstało do tej pory. We Włoszech taki mechanizm został stworzony w latach 2004 –2005, teraz jest rozwijany w Europie i w USA, jest to tzw. MEA – Managed Entry Agreement. Działa to troszeczkę tak, jakbyśmy w supermarkecie zapłacili tylko za rozwiązania dla nas adekwatne, spełniające nasze oczekiwania. Aby było dobrze działało, narzędzie takie musi mieć bardzo zaawansowaną strukturę i zaplecze, a jednocześnie musi być ono łatwe w użyciu dla lekarzy. Takim narzędziem są rejestry medyczne.

Jakie są kluczowe czynniki sukcesu w procesie wdrażania rejestrów medycznych?

Przy wdrożeniu tego typu rozwiązania ważne jest przede wszystkim nawiązanie dialogu z lekarzami. To lekarz musi być przekonany, że jest to proste, użyteczne narzędzie, które będzie pomocne zarówno jemu, jak i pacjentowi. Drugi aspekt to porozumienie z konkretnymi władzami, które decydują o wdrożeniu tego typu rozwiązań i które muszą mieć pewność, że ten przepływ informacji będzie sprawny, transparenty i zgodny z istniejącymi ograniczeniami prawnymi, wynikającymi np. z ochrony danych osobowych. Musimy więc zadbać np. o to, by dane pacjentów jak np. imię i nazwisko były dostępne tylko dla lekarzy, jednakże inne podmioty takie jak np. firmy ubezpieczeniowe także miały dostęp do systemu i niezbędnych im informacji, które pozwolą im zarządzać wydajnością oraz uwalniać środki na opłacanie leków. Także, zaczynamy od porozumienia z lekarzami i władzami. Techniczna strona wdrażania rejestrów, proszę mi wierzyć, to najmniejszy problem.

Jakie są instrumenty dzielenia ryzyka w systemie ochrony zdrowia?

Kiedy  mówimy o MEA – Managed Entry Agreement, mamy na myśli różne metody konstruowania porozumień i umów pomiędzy przemysłem, lekarzami i władzami. Pierwszą z nich jest dziele się ryzykiem. Przykładowo – mamy lek innowacyjny, ale dane kliniczne są jeszcze ograniczone, władze, które decydują się na finansowanie terapii, biorą też na siebie część odpowiedzialności za jej ewentualne niepowodzenie u części pacjentów. Jeśli terapia nie przyniesie efektów, państwo otrzyma zwrot części (zwykle połowy) wydatków. Z kolei tzw. metoda Payment by Result (PBR), czyli płatność za wynik oznacza, że w przypadku niepowodzenia leczenia, państwo otrzymuje sto procent wydanych środków. Mamy też trzecią metodę – dzielenie się kosztami, bez ścisłego powiązania ze skutecznością leczenia. Jest ona wykorzystywana w chorobach, w których trudno zdefiniować punkty końcowe, czyli trudno jednoznacznie udowodnić, czy terapia odniosła oczekiwany skutek.

Czy rejestry medyczne i podziały ryzyka mogą być skuteczne np. w hematoonkologii?

Tak, bez wątpienia. Mieliśmy w ostatnim czasie we Włoszech przypadki dopuszczenia – w oparciu o dane z rejestrów medycznych i umowy typu dzielenia się kosztami – nowych terapii chłoniaka z komórek płaszcza (MCL) i przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL).

Podobne artykuły

iStock-1296748073
15 grudnia 2021
iStock-1211543115
Włochy

Paszport Covidowy by pracować?

17 września 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

w-pigulce-0911
9 listopada 2022
w-pigulce-1212
12 grudnia 2022
w-pigulce-2001
20 stycznia 2023
w-pigulce-2701
27 stycznia 2023
w-pigulce-0902
9 lutego 2023
w-pigulce-2003
20 marca 2023
w-pigulce-2403
24 marca 2023