Relacja pacjent – lekarz to odwieczny problem

Paweł Grzybowski

Opublikowano 03 maja 2017, 11:51

Paweł Grzybowski

Opublikowano 03 maja 2017, 11:51

Jak powinna wyglądać idealna współpraca na linii pacjent - lekarz - system?

Relacja pacjent – lekarz to nasz odwieczny problem, zajmujący miejsce w naszych dyskusjach. Robimy nawet o tej relacji scenki teatralne. Uważam, że tak naprawdę komunikacji lekarz – pacjent studenci medycyny powinni uczyć się już od pierwszych lat studiów, zamiast paru godzin w końcowych latach nauki. Komunikacja to sztuka. Oczywiście ważne są predyspozycje osobiste i empatia, ale wszystkiego można się nauczyć, do wszystkiego przygotować. W dzisiejszych czasach, kiedy lekarz musi przyjąć na swoim dyżurze kilkadziesiąt osób w centrum onkologii, to nie bardzo może być mowy o empatii. Niemożliwa jest prawie ta podstawowa rozmowa. To jest młyn, który trudno zatrzymać. Ale są lekarze, z którymi pacjenci nie chcą się rozstać, nawet jeśli słyszą o lepszym specjaliście, bo cenią to, że potrafi się nad nimi pochylić i wysłuchać, mieć dla nich uwagę. Myślę, że ważna jest tu edukacja. My ciągle edukujemy pacjentów i oni naprawdę stają się coraz mądrzejsi, coraz więcej wiedzą i interesują się danym tematem, mają dostęp do wielu środków przekazu. Ważne są informacje ogólne, które zdobywają tą drogą: o innowacyjnych lekach, formach i sposobach leczenia itd. Lekarz niejednokrotnie jest z informacjami opóźniony. Dodatkowo bywa, że nie spełnia dodatkowych oczekiwań pacjenta. Nie powinniśmy więc mieć oporu przed tym, żeby mówić o tym, że lekarze też powinni cały czas się uczyć od pacjentów oraz dla pacjentów.

Jak w tę relację włączyć bezosobowy system? Jak pacjent może wpływać na system i jak system powinien komunikować się z pacjentem?

W tej chwili działa dużo organizacji pacjenckich, nie tylko onkologicznych, które w ostatnich czasach odżyły i uwierzyły, że można coś zrobić uświadamianiem, edukacją i mówieniem. Teraz Sejm się otworzył, zaprasza nas na swoje obrady, możemy uczestniczyć absolutnie w każdej sesji Komisji Zdrowia. Ministerstwo też nigdy nie powie nam „nie”. Chcemy się spotkać, spotykamy się. Jeżeli chcą nas słuchać, to myślę, że w dłuższym okresie nie pozostanie to bez odzewu. Kropla drąży skałę. Drążmy ją.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

lekarz / pacjent / system ochrony zdrowia / Elżbieta kozik
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31