Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kontrowersyjnie o pediatrii

MedExpress Team

Mariusz Kielar

Opublikowano 17 lutego 2014 11:23

Tegoroczne „Kontrowersje w Pediatrii”, które odbyły się w dniach 31 stycznia-1 lutego zgromadziły blisko 650 lekarzy z całego kraju. Już po raz siódmy Kraków gościł lekarzy, którzy spierali się o najbardziej bieżące i kontrowersyjne kwestie w dziedzinie pediatrii i neonatologii. Organizatorem Konferencji była Klinika Chorób Dzieci UJ CM.

Tegoroczne „Kontrowersje w Pediatrii”, które odbyły się w dniach 31 stycznia-1 lutego zgromadziły blisko 650 lekarzy z całego kraju.  Już po raz siódmy Kraków gościł lekarzy, którzy spierali się o najbardziej bieżące i kontrowersyjne kwestie w dziedzinie pediatrii i neonatologii. Organizatorem Konferencji była Klinika Chorób Dzieci UJ CM.

W tym roku lekarze dyskutowali m.in. o subklinicznej niedoczynności tarczycy, o bezpieczeństwie nerek w farmakoterapii, bólach w klatce piersiowej i ostrych bólach brzucha w perspektywie chirurga dziecięcego i pediatry. Wiele kontrowersji wzbudziła sesja dotycząca marihuany. Co pewien czas pojawia się dyskusja o możliwości legalizacji marihuany w Polsce, ponieważ – jak twierdzą zwolennicy tej używki – jest znacznie mniej uzależniająca niż nikotyna i alkohol, a jej używanie również nie ma tak dramatycznych konsekwencji jak w przypadku alkoholu czy narkotyków „twardych”. Jak wyjaśniał prof. n. praw. Krzysztof Krajewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, legalizacja marihuany w Polsce jest w zasadzie niemożliwa z uwagi na konwencję ONZ, która została ratyfikowana przez większość europejskich krajów – także Polskę. Jest jednak możliwe takie rozwiązanie prawne jak depenalizacja i dekryminalizacja marihuany, co w praktyce oznaczałoby wycofanie sankcji karnych względem osób posiadających marihuanę na własny użytek. Jednak proponowane rozwiązania zawsze dotyczy osób dorosłych, a jak pokazuje doświadczenie lekarzy i terapeutów, duża grupa młodzieży pali marihuanę. Z badań przeprowadzonych w 2011 roku wynika, że ponad 24 proc. młodzieży w wieku 15 lat przyznaje się do przynajmniej jednorazowego użycia marihuany, a w grupie 18-latków odsetek ten wynosi ponad 37 proc.  Tymczasem – jak wyjaśnia dr med. Karina Chmielewska z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii – marihuana może być bardzo niebezpieczna dla młodych ludzi, ponieważ powoduje zmiany w pamięci krótkoterminowej (zaburza zdolność uczenia się), może wywołać ataki paniki, psychozy, a nawet być czynnikiem spustowym ujawniającym schizofrenię. Młodzi ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy, więc podkreślano tu rolę pediatry, którego fachowa wiedza i autorytet może odnieść większy skutek niż napomnienia rodziców.

Wiele kontrowersji wywołał też temat boreliozy. Bardzo często pacjenci czerpiący wiedzę z Internetu, miesiącami leczą niespecyficzne objawy boreliozy za pomocą antybiotyków. Powstają nawet specjalistyczne gabinety lekarskie, zajmujące się tylko i wyłącznie diagnozowaniem i leczeniem nietypowych objawów boreliozy, takich jak: zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy. Jak przekonywali prof. Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz prof. Jacek Wysocki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, boreliozę należy przede wszystkim prawidłowo zdiagnozować, a zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego i Lekarzy Chorób Zakaźnych jasno podają jaki zastosować antybiotyk. Leczenie zwykle nie trwa dłużej niż 28 dni. Dziś jednak zbyt często diagnozuje się u pacjentów boreliozę, podczas gdy przyczyn złego samopoczucia pacjentów trzeba upatrywać w innych schorzeniach. – Borelia jest znana gatunkowi ludzkiemu od tysięcy lat i skoro nasz gatunek pomimo tego przetrwał, to oznacza, że może jednak borelioza nie jest taka straszna – przekonywał prof. Szenborn nawiązując do licznych publikacji w mediach i internecie, które straszą nieodwracalnymi konsekwencjami tej choroby.

W ramach tegorocznej Konferencji po raz drugi odbyły się sesje międzynarodowe zatytułowane „Current Controversies in Neonatology” dotyczące najbardziej palących problemów w neonatologii z udziałem znakomitych wykładowców z USA, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Swoją wiedzą dzielili się z uczestnikami prof. Haresh M. Kirpalani (Philadelphia, USA), prof. Linda de Vries (Utrecht, Holandia), prof. Shahab Noori (Los Angeles, USA), prof. Eugene Dempsey (Cork, Irlandia). Towarzyszyli im w każdej sesji wykładowcy z najlepszych polskich ośrodków neonatologicznych i pediatrycznych: dr hab. Jan Mazela (Poznań), prof. Barbara Steinborn (Warszawa), dr Piotr Kruczek (Kraków) oraz prof. Andrzej Piotrowski (Łódź). Wśród omawianych tematów znalazły się między innymi zagadnienia leczenia preparatami krwiozastępczymi w neonatologii czy zasad stosowania antybiotyków oraz leków przeciwgrzybicznych w terapii noworodka. Najwięcej kontrowersji wywołały wystąpienia dotyczące rozpoznawania i leczenia wstrząsu  oraz drgawek u noworodka. Tegoroczna edycja, podobnie jak w roku ubiegłym stała się okazją do wielu żywiołowych dyskusji dotyczących najbardziej ważkich zagadnień z dziedziny neonatologii.  

Kolejna, ósma edycja Kontrowersji w Pediatrii, a jednocześnie trzecia edycja „Current Controversies in Neonatology” odbędzie się w dniach 30-31 stycznia 2015r. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w obradach.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także