Rewolucja w onkologii: NFZ umożliwi chorym chemioterapię w domu

Fot. MedExpress TV
Prezes NFZ przekazał do konsultacji projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia.
Medexpress 2020-01-21 08:27


Narodowy Fundusz Zdrowia podjął wspólnie z prof. Lucjanem Wyrwiczem z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie prace nad rozwiązaniem umożliwiającym leczenie chemioterapią w najbliższym otoczeniu, czyli w domu.

Projekt przewiduje umożliwienie chorym przyjmującym chemioterapię leczenie w domu z zastosowaniem specjalnych infuzorów.


„Chcemy, aby pacjenci - mimo choroby - byli aktywni zawodowo. Czuli się ważną częścią społeczeństwa i własnej rodziny. Dzięki specjalnym infuzorom, które stale podają cytostatyk, pacjenci mogą normalnie żyć i pracować. Urządzenie jest niewielkie, dlatego można nosić je w kieszeni lub w pokrowcu” - czytamy w komunikacie NFZ.

Dzięki takiej zmianie do minimum skraca się czas pobytu w szpitalu, a pacjent po wykonaniu niezbędnych badań i procedur oraz zainstalowaniu urządzenia wraca do domu.

Wśród korzyści dla pacjentów NFZ wymienia przebywanie w swoim środowisku, z bliskimi, możliwość wykonywania pracy zawodowej, lepszy komfort życia oraz mniejszy stres związany z przebywaniem na oddziale szpitalnym.

Projekt: TU

Źródło: NFZ

PDF

Zobacz także