Rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu

Medexpress

Opublikowano 09 marca 2022, 10:00

Medexpress

Opublikowano 09 marca 2022, 10:00

Od blisko 50 lat RMHC, światowa organizacja non-profit, której częścią jest Fundacja Ronalda McDonalda, skupia się na opiece skoncentrowanej na dziecku i rodzinie dziecka wymagającego hospitalizacji w czasie leczenia. Domy Ronalda McDonalda i Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda to dwa z trzech najważniejszych programów, którymi RMHC i fundacje narodowe pomagają publicznej medycynie pediatrycznej. Domy wspierają rodziny chorych dzieci w każdym z 90% najlepszych szpitali dziecięcych na świecie. RMHC jest organizacją, która ma największe doświadczenie w niesieniu pomocy rodzinom w czasie długiego pobytu w szpitalu, z dala od miejsca własnego zamieszkania. Działa w 65 krajach świata.


Domy Ronalda McDonalda, Pokoje Rodzinne – w Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka”
w Międzylesiu i w Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM – a także dwie mobilne kliniki, w których w ciągu 16 lat przebadaliśmy ponad 76 tysięcy dzieci, to najważniejsze programy Fundacji, działającej
w Polsce od 2002 roku. Dwa polskie Domy Ronalda McDonalda pomagają rodzinom małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Szpitala Pediatrycznego UCK WUM w Warszawie.


Dzieci, których rodziny zatrzymują się w Domach, to te najbardziej zagrożone stresem pobytu
w szpitalu bez rodzica, pochodzące z najodleglejszych od szpitala miejscowości oraz takie, które muszą najdłużej w nim pozostać. W takiej sytuacji rodzic szybko staje przed problemem rozłąki
z rodzeństwem chorego dziecka. Domy umożliwiają i ułatwiają rodzinom korzystanie z najlepszej pomocy medycznej, ponieważ znajdują się w najbliższym sąsiedztwie szpitali specjalistycznych. Nie odbywa się to kosztem zdrowych dzieci czy innych członków rodziny, bo w Domu cała rodzina może być razem w tym bardzo trudnym dla niej czasie.


Na tym polega idea „Aby rodzina mogła być razem” – na tworzeniu przestrzeni, zarówno infrastrukturalnej jak i emocjonalnej, do zadbania o wszystkie potrzeby małego pacjenta i jego najbliższych. Najdłuższy pobyt jednej z rodzin w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Domy pomagają rodzinom bezpłatnie.

Bliskość rodziny pomaga dzieciom szybciej wracać do zdrowia i lepiej znosić leczenie, a rodzinie lepiej radzić sobie z poczuciem niepewności i wszystkimi wyzwaniami w procesie leczenia – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. I dodaje – Fundacja, mówiąc „Aby rodzina mogła być razem” mówi głosem dziecka i jego najbliższych, w ich imieniu i dla nich tworzy rozwiązania dla publicznej medycyny pediatrycznej.


Z okazji 20-lecia Fundacji 7 kwietnia odbędzie się konferencja pod hasłem „Aby Rodzina mogła być razem” – rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu. Tytuł konferencji nawiązuje do pojęcia Family-Centered Care, z podręczników i opracowań do pediatrii. Fundacja podsumuje wyniki lat pracy nad poprawą warunków pobytu dzieci i ich rodziców podczas leczenia
w szpitalach, pokaże najlepsze światowe modele Family-Centered Care oraz spojrzy na problem oczami dzieci–pacjentów i rodziców.


W czasie konferencji, dla bezpieczeństwa planowanej w formule online, wystąpią zagraniczni
i polscy eksperci, zajmujący się opieką skoncentrowaną na całej rodzinie dziecka wymagającego długiej hospitalizacji – Family-Centered Care.


Grono zaproszonych ekspertów zaszczyci Beverley H. Johnson, jedna z dwóch najbardziej doświadczonych osób w tym obszarze w Stanach Zjednoczonych, ekspertka z 30-letnią praktyką. Prezes Zarządu Institute for Patient and Family-Centered Care, autorka licznych opracowań, programów, doradczyni szpitali i organizacji pacjenckich. Doświadczenie Polski i Niemiec połączy naukowym mostem Agata Misera, psychiatra, publicystka, poruszająca tematy związane z rozwojem oraz zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, tłumaczka artykułów i książek o tematyce medycznej.


Tomasz Pochwat z firmy Veolia Polska, inżynier, koordynator wdrożenia, przedstawi prezentację
o projektowaniu nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej z użyciem wszystkich dostępnych źródeł energii. Opowie o zielonej zmianie i dlaczego jest ona ważna właśnie w czasie projektowania rozwiązań w nowych szpitalach.


Fundację będzie reprezentować wybitny pediatra, prof. Adam Jelonek, ekspert ubiegłorocznej konferencji Family-Centered Care na Ukrainie, Honorowy Prezes Fundacji i mentor, legenda starań
o otwarcie szpitali dziecięcych dla rodziców. Konferencja skupi zarówno środowisko medyczne, samorządowe, jak i przedstawicieli organizacji NGO wokół dyskusji o potrzebie realizowania nowoczesnej, prorodzinnej opieki zdrowotnej w czasie leczenia dziecka w szpitalu.


Honorowy patronat nad konferencją objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Współgospodarzem wydarzenia jest rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Patronami konferencji są Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii – prof. dr hab. n med. Teresa Jackowska. Patronat medialny nad konferencją sprawują M jak mama, Mamo to ja, Medexpress i Podyplomie.pl, a technologiczny – platforma Gridaly, Do grona Partnerów dołączyły firmy Veolia i Polentex.
Wszystkie informacje o konferencji są dostępne pod adresem frm.org.pl/konferencja.


Znaczenie przyjaznego rodzinie modelu opieki Fundacja wzmocni konkursem na najlepszą pracę doktorską, poświęconą powyższym zagadnieniom, z jego uroczystym rozstrzygnięciem
w czasie wspomnianej konferencji. W konkursie mogą wziąć udział prace dotyczące szeroko pojętej roli bliskości rodziny w czasie leczenia dziecka, obronione w latach 2016-2021. Wszelkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie Fundacji.

Źródło: Informacja prasowa

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

konferencja / Fundacja Ronalda McDonalda
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31