Różnica pomiędzy błędem medycznym, a efektem niepożądanym podczas terapii

Thinkstock/GettyImages
O różnicy pomiędzy błędem medycznym a efektem niepożądanym podczas terapii opowiada Medexpressowi prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg z Olsztyna.
Medexpress 2018-03-08 14:57

Pacjenci, poddając się terapii, często pytają o jej efektywność i czy w jej wyniku nie będzie żadnych powikłań. - Mimo rozwoju technologii, nie możemy zagwarantować stu procentowej skuteczności terapii - powiedział Maksymowicz. - Nie ma takiej gwarancji w medycynie. Nie daje jej też żadna maszyna. - dodał. Tłumaczył, iż w przypadku człowieka nie można używać pojęcia gwarancja. Można mówić tylko o ryzyku powikłania lub prawdopodobieństwie powodzenia leczenia. - Oznacza to, iż prawdopodobieństwo powodzenia czy ryzyka terapii jest określeniem statystycznym. Przykładowo u 999 osób nie będzie danego defektu podczas terapii, ale u tej jednej osoby może się on zdarzyć - tłumaczył Maksymowicz.

Czytając ulotki leków, widzimy jak dużo jest możliwych powikłań, które mogą się zdarzyć. - Czy pomimo to, nie będziemy stosować żadnych leków? To, że dane niepożądane zdarzenie może wystąpić, mierzymy procentowym prawdopodobieństwem wystąpienia. Takie wyliczenia uzyskuje się w wyniku obserwacji wielu chorych. Ryzyko jest niskie, bardzo znikome, ale nie można go wykluczyć - powiedział Maksymowicz. Wyjaśnił, iż bywają niepożądane reakcje na środki chemiczne, nieprzewidziane, możliwe reakcje w leczeniu operacyjnym. - Nie możemy ich uniknąć - dodał Maksymowicz.

Maksymowicz wyjaśnił, iż błędem medycznym jest użycie niewłaściwej metody leczenia danej choroby. - Brak wiedzy powoduje, że użycie nieadekwatnej metody może spowodować zły przebieg leczenia schorzenia. - Jeśli wystąpi zły przebieg przy użyciu właściwej metody działania, to jest to powikłanie. A jeśli użyto niewłaściwej metody czy niewłaściwego leku, to jest błąd to w sztuce - podsumował.

PDF

Zobacz także