Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Różny poziom hemoglobiny może zwiększać ryzyko demencję

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 sierpnia 2019 16:32

Różny poziom hemoglobiny może zwiększać ryzyko demencję  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Badanie opublikowane 31 lipca 2019 roku na łamach czasopisma medycznego „Neurology” wykazało, że niski bądź wysoki poziom hemoglobiny we krwi może być związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji w późniejszych latach.

Hemoglobina, jako białko w czerwonych krwinkach odpowiedzialna jest za transport tlenu. Niski poziom hemoglobiny nazywany jest niedokrwistością.

Autor badania dr M. Arfan Ikram z Centrum Medycznego w Rotterdamie tłumaczy, że około 10 % osób w wieku powyżej 65 lat ma niedokrwistość w obu Amerykach i Europie oraz do 45% w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.

- Te wyniki mogą mieć istotne implikacje dla obciążenia demencją, zwłaszcza że spodziewane jest zwiększenie częstości występowania demencji trzykrotnie w ciągu następnych dziesięcioleci, przy czym największy wzrost przewidywany jest w krajach, w których wskaźnik anemii jest najwyższy – dodaje dr IKram, autor badania.

Zaskakujące badanie

12 305 osób wieku ok. 65 lat wzięło udział w badaniu. Nikt z nich ówcześnie nie cierpiał na demencję. Czas obserwacji tych osób wyniósł około 12 lat. Na samym początku badania każdemu z uczestników zmierzono poziom hemoglobiny.

U 6 %, czyli 745 badanych pojawiła się niedokrwistość. Z kolei, u 1520 osób rozwinęła się demencja, a u 1194 spośród nich pojawiła się choroba Alzheimera.

Badania naukowców potwierdziły, że u osób cierpiących na anemię prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera jest o 41 % większe, niż u osób z demencją – 34%.

U 745 osób z niedokrwistością, demencja rozwinęła się aż u 128 badanych.

Na wyniki badania wpływ miał niewątpliwie wysoki poziom hemoglobiny, który może oznaczać problemy zdrowotne. Takie osoby znacznie częściej zapadały na demencję.

Przy następnym badaniu osoby zostały podzielone na 5 grup ze względu na poziom hemoglobiny we krwi. Grupa o najwyższym poziomie hemoglobiny była o 20 % bardziej narażona na rozwój demencji niż grupa środkowa. Z kolei osoby należące do najniższej grupy, były o 29 % bardziej podatne na rozwój demencji niż ponownie grupa środkowa.

Warto podkreślić, że ryzyko demencji wzmagają czynniki takie jak: palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu czy spożywanie alkoholu. Pomimo, że naukowcy dostosowali się do tych wyznaczników wyniki wyszły takie same.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie Europejczyków, więc wyniki nie mogą mieć zastosowania przy wszystkich populacjach. U osób pochodzenia afrykańskiego zwiększa się prawdopodobieństwo anemii, z kolei malaria oraz niedokrwistość sierpowatokrwinkowa mogą mieć wpływ na anemię, jednakże jest to zróżnicowane na całym świecie.

Autor badania uważa, że niski bądź wysoki poziom hemoglobiny jest związany z ryzykiem demencji, jednakże aby uznać go za główną przyczynę potrzeba szeregu innych badań.

Źródło: news-medical.net

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także