Rozwój europejskiej telemedycyny zaczyna się w Polsce

Paweł Grzybowski

Opublikowano 19 maja 2017, 09:32

telemedycyna Thinkstock/GettyImages
Paweł Grzybowski

Opublikowano 19 maja 2017, 09:32

Porozumienie dotyczy m.in. wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z wdrażaniem usług informatycznych na rynku medycznym, rozwoju i możliwości, jakie niesie chmura obliczeniowa oraz bezpieczeństwa przechowywanych w tym modelu danych, ich analizy i zarządzania. Dodatkowo technologie chmury dostarczane przez Microsoft będą sukcesywnie wprowadzane w produktach telemedycznych Silvermedia.

- Chmura obliczeniowa Microsoft to świetne miejsce do prac R&D z obszaru telemedycyny i możliwość szybkiego skalowania ich wyników. Te cechy skłoniły nas do stworzenia wspólnego przedsięwzięcia w postaci otwartego laboratorium telemedycznego, do którego chcemy zaprosić startup’y zainteresowane tą tematyką. Przygotowane środowiska będą pozwalały na testowanie swoich pomysłów i produktów z pomocą ekspertów dziedzinowych. Najlepsze rozwiązania będą mogły liczyć również na wsparcie przy komercjalizacji – powiedział Ireneusz Wochlik, Prezes Silvermedia.

Wśród rozwiązań telemedycznych dostarczanych przez Silvermedia są m.in. autorskie algorytmy analizujące sygnały biomedyczne. Pomagają one w zdalnej diagnostyce schorzeń poprzez definiowanie normalnych stanów funkcjonowania organizmu pacjenta, a następnie ocenę powstających anomalii. Są one stosowane m.in. w kardiologii (analizują zapis EKG i pomagają diagnozować choroby serca), audiologii (umożliwiają zdalne prowadzenia badań słuchu u dzieci), alergologii (wspierają diagnozę alergii i astmy), diabetologii, psychiatrii oraz wielu innych obszarach medycyny.

- Telemedycyna to nie tylko oszczędność czasu spędzonego w kolejkach. To przede wszystkim oszczędność czasu potrzebnego do uratowania ludzkiego życia, odpowiednio wczesnego wykrycia potencjalnego zagrożenia czy postawienia właściwej diagnozy w momencie, kiedy pacjent nie ma możliwości spotkania z lekarzem – powiedział Wojciech Życzyński, członek zarządu Microsoft - Proces tworzenia odpowiednich narzędzi to nie jednorazowe działanie, ale systematyczne prace R&D zmierzające do optymalizacji działania systemów, wzbogacania ich o nowe funkcjonalności, które jeszcze lepiej pomogą pacjentom. To dla nas bardzo ważne, że algorytmy i usługi telemedyczne projektowane przez Silvermedia będą pomagały pacjentom wykorzystując również możliwości chmury Microsoft – dodał Wojciech Życzyński.

Transformacja rynku usług medycznych to proces stałej ewolucji, który zatacza coraz szersze kręgi takżew Polsce. Konsultacje kardiologiczne przez komunikatory, zastosowanie aplikacji monitorujących poszczególne parametry ciała, zaawansowane algorytmy wspierające monitoring stanu zdrowia pacjentów stają się elementem codzienności w polskiej medycynie. Co więcej, aktywne wykorzystywanie technologii informatycznych wyznacza także Europejska Agenda Cyfrowa, na mocy której jednym z fundamentalnych działań powinny być inicjatywy dążące do poprawy sytuacji gospodarczej i dążenie do zrównoważonego rozwoju społeczeństwa w cyfrowej przyszłości.

Porozumienie zostało podpisane w trakcie odbywającej się w Zabrzu konferencji MedTrends 2017 – Europejskiego Forum Nowoczesnej Ochrony Zdrowia, która odbywa się w 16 i 17 maja w Zabrzu. Silvermedia reprezentował Ireneusz Wochlik, Prezes Silvermedia, natomiast z ramienia Microsoft dokument podpisał Sławomir Połukord, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Microsoft.

Silvermedia to lider w tworzeniu narzędzi informatycznych do zarządzania procesami medycznymi. W realizowanych projektach łączy badania akademickie, praktykę lekarską oraz wiedzę i doświadczenie specjalistów w zakresie informatyki i inżynierii biomedycznej. Firma tworzy aplikacje, będące podstawą dzisiejszego rozwoju telemedycyny w Polsce i Europie. Jej potencjał stanowi nowoczesna technologia gromadzenia i przetwarzania danych. W ciągu ostatnich 14 lat zespół Silvermedia opracował unikalne rozwiązania, wspierające różne obszary telediagnostyki, telemonitoringu, teleprofilaktyki, telerehabilitacji czy teleopieki, w wielu specjalnościach medycznych, w tym także autorskie algorytmy oceny sygnałów biomedycznych. Wspierają one diagnostykę i monitoring stanu zdrowia pacjenta. Najszersze zastosowanie znajdują dziś w: kardiologii, audiologii, geriatrii, ginekologii, położnictwie, psychiatrii oraz alergologii.

Źródło: mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

telemedycyna / nowe technologie
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31