Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rtęć ma stopniowo znikać z gabinetów stomatologicznych

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 15 marca 2017 16:31

Rtęć ma stopniowo znikać z gabinetów stomatologicznych - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Parlament Europejski uchwalił rezolucję dotyczącą ograniczenia stosowania rtęci. Lekarze dentyści na razie będą mogli – jak dotychczas – zakładać pacjentom amalgamatowe plomby, ale unijni prawodawcy rozważą możliwość wprowadzenia do 2030 roku całkowitego zakazu ich stosowania.

Plomby amalgamatowe (wykonane z mieszanki rtęci, srebra, cyny, miedzi, kadmu i cynku) są wykorzystywane w stomatologii od pond 150 lat. Choć nie wyglądają tak dobrze, jak ceramiczne, glasjonomerowe czy kompozytowe, wśród dentystów mają opinię solidnych, trwałych, wygodnych do zakładania i bezpiecznych – obecna w nich rtęć w bardzo niewielkim stopniu wchłania się do organizmu.

Zgodnie z przyjętą przez PE rezolucją, zakaz leczenia ubytków za pomocą plomb amalgamatowych miałby początkowo dotyczyć tylko dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Całkowity zakaz będzie przedmiotem dalszych dyskusji i mógłby zostać wprowadzony do 2030 roku.

Unia walczy ze szkodliwą rtęcią od lat. Nowe przepisy mają zająć miejsce zawartego w 2008 roku porozumienia o zakazie eksportu rtęci, m.in. rozszerzając ograniczenia także na import.

Rezolucja nie dotyczy tylko stomatologii, ma o wiele szerszy zasięg. Zakazane ma być stosowanie tego metalu w różnych gałęziach przemysłu, np. przy produkcji urządzeń pomiarowych, takich jak barometry, czy w procesie wydobywania srebra i złota na niewielką skalę.

Kraje członkowskie zobowiązane będą do przygotowania spisów miejsc, w których przechowywana była rtęć, a dopuszczalny czas składowania zawierających ją odpadów ma być ograniczony do 5 lat.

Rezolucję przyjęto stosunkiem głosów 663 do 8, a 28 europosłów wstrzymało się od głosu.

Źródła: eeb.org / dentistry.co.uk

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.