Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rusza kampania Akademia Łuszczycy i ŁZS "Łuszczyca i ŁZS od podstaw"

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 października 2019 11:59

Rusza kampania Akademia Łuszczycy i ŁZS "Łuszczyca i ŁZS od podstaw" - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W Polsce nadal brakuje społecznej akceptacji osób z łuszczycą i ŁZS, mimo że od wielu lat prowadzone są kampanie edukacyjnej.

Dlatego powstał pomysł szkolnej godziny lekcyjnej na temat łuszczycy i ŁZS. We współpracy z klinicystą, pedagogiem i pacjentami opracowano materiały edukacyjne: konspekt lekcji z informacją jak przeprowadzić zajęcia, materiały filmowe i wykład prof. Joanny Narbutt, konsultant krajowej w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Kampania Akademia Łuszczycy i ŁZS "Łuszczyca i ŁZS od podstaw" skierowana jest do nauczycieli oraz do uczniów ostatnich klas podstawowych i szkół średnich. To lekcja nie tylko nt. samej choroby, ale też lekcja tolerancji.

Prof. Joanna Narbutt podkreśla, że łuszczyca ma wielką przewagę nad innymi chorobami przewlekłymi. - Jeżeli jest stosowane odpowiednie leczenie, to możemy zatrzymać progresję choroby i funkcjonować z nią normalnie - mówi prof. J.Narbutt i dodaje, że ważny jest styl życia pacjenta jak utrzymanie właściwego poziomu wagi, odpowiednia dieta, unikanie alkoholu i stresu.

- Głównym naszym celem było to, by była większa dostępność do leków. Staramy się tam, gdzie leki są tańsze, poszerzać populację pacjentów. (...) I leki biologiczne są na kolejnym etapie choroby. Staramy się, by była do nich jak największa dostępność. Teraz są dwa leki i każdy z nic ma trochę inny mechanizm działania - mówi o działaniach resortu zdrowia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. - Staramy się dać lekarzom szeroką dostępność, żeby każdemu pacjentowi można było dobrać najbardziej optymalną terapię. Będziemy też zwracali uwagę oczywiście na ceny - dodaje M.Miłkowski.

Konsultant krajowa w dziedzinie dermatologii i wenerologii podkreśla, że w Polsce leczenie łuszczycy jest na poziomie europejskim. - Oczywiście, brakuje nam jeszcze kilku nowych cząsteczek, ale mam nadzieję, że to kwestia kilku miesięcy. Chcielibyśmy, żeby było lepiej, by programy lekowe były dłuższe, żeby dostępność była większa. Ale, jeżeli przejdziemy przez pewne formalności, to pacjent posiadający odpowiednie nasilenie zmiany chorobowych może być leczony. I na tym mi zależy, by taka informacja dotarła do jak najszerszej opinii. By do każdego Polaka dotarła informacja, że łuszczycę możemy leczyć - mówi prof. J.Narbutt.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.