Rusza w Polsce produkcja szczepionek przeciw COVID-19

Fot. Getty Images/iStockphoto
Mabion, polskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne produkujące leki podpisało dziś umowę z Novavax o wartości 372 milionów dolarów, która dotyczy produkcji szczepionek przeciw COVID-19. Ustalenia obowiązują do 2025 roku z możliwością ich przedłużenia.
Medexpress 2021-10-08 15:38

W oficjalnym komunikacie spółki Mabion czytamy: „Wykorzystanie specjalistycznej wiedzy oraz zdolności produkcyjnych Mabion w ramach globalnego łańcucha Novavax znacząco poszerza nasze możliwości w zakresie zapewnienia szerokiego dostępu do naszych szczepionek w różnych regionach świata. Podpisanie dzisiejszej umowy potwierdza, że Mabion jest dla Novavax strategicznym, długoterminowym partnerem – komentuje Rick Crowley, wiceprezes Novavax.
[…] umowa jest wynikiem z sukcesem przeprowadzonego przez Mabion transferu technologii procesu wytwarzania antygenu białkowego CoV2373. Teraz spółka wykorzysta technologię oraz swoje moce produkcyjne do [...] zwiększenia skali produkcji antygenu białkowego szczepionki w [...] zakładzie wytwórczym w Konstantynowie Łódzkim, który spełnia normy GMP.”

Informację przekazał także prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys, który potwierdził, że Grupa PFR udzieliła spółce wsparcia finansowego.

Dla Mabionu seryjna produkcja szczepionek oznacza także zwiększenie mocy produkcyjnych w najbliższych latach o kolejne dwa bioreaktory. Co ważne, spółka podkreśliła, że umowa o charakterze bezwarunkowym zakłada, że realizacja przedmiotu umowy nie zależy od efektu procedury rejestracyjnej szczepionki Novavaxu przez odpowiedniego regulatora w poszczególnych krajach. Produkcja ma zostać uruchomiona już w grudniu 2021 roku.

Źródło: Mabion/Money.pl

PDF

Zobacz także