Ruszają prace nad szczepionką przeciwko wirusowi zika

Medexpress

Opublikowano 08 lutego 2016, 08:23

szczepionka Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 08 lutego 2016, 08:23

Wirus ZIKV jest blisko spokrewniony z wirusem dengi. Czy dzięki temu uda się znaleźć szczepionkę przeciwko wirusowi zika?

Prace nad szczepionką rozpoczęła firma Sanofi Pasteur. Sanofi Pasteur opracowywała szczepionki przeciwko wirusom z tej samej rodziny co wirus Zika (ZIKV) dzięki zarejestrowanym szczepionkom przeciwko żółtej febrze, japońskiemu zapaleniu mózgu, a niedawno również przeciw dendze.

– Nasza nieoceniona współpraca z naukowcami i ekspertami w dziedzinie zdrowia publicznego, zarówno w skali globalnej, jak i w regionach dotkniętych epidemią ZIKV, w połączeniu z mobilizacją naszych najlepszych ekspertów, pozwoli przyspieszyć działania mające na celu przeprowadzenie prac badawczych oraz opracowanie szczepionki zapobiegającej zakażeniu wirusem zika – powiedział dr John Shiver, Globalny Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w firmie Sanofi Pasteur.

Wirus ZIKV jest blisko spokrewniony z wirusem dengi - należy do tego samego rodzaju Flavivirus. Jest przenoszony przez ten sam gatunek komara, a ostre zakażenie ma podobny przebieg kliniczny. Typowe objawy związane z zakażeniem wirusem zika obejmują gorączkę, wysypkę, obrzęk stawów, zapalenie spojówek oraz bóle głowy. Ostatnie dane wskazują także, że zakażenie wirusem zika kobiety w ciąży wiąże się z podwyższonym ryzykiem wady rozwojowej płodu, określanej jako mikrocefelia. Powoduje ona wykształcenie się nieprawidłowo małej głowy, zaburzając rozwój mózgu.

Do niedawna wirus ZIKV uznawany był za rzadko występujący i pozornie łagodny. Jednak w maju 2015 roku Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) wydała ostrzeżenie dotyczące pierwszego potwierdzonego zakażenia wirusem ZIKV w Brazylii i od tego czasu wirus ten rozprzestrzenia się w obu Amerykach. W Stanach Zjednoczonych władze zidentyfikowały przypadek lokalnego zakażenia wirusem zika w Portoryko, a przypadki zakażeń odnotowano również w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych u osób powracających z podróży.

Źródło: materiały prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

szczepionki / wirus Zika / Zika
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30