Ryzyko samobójstwa po diagnozie onkologicznej

Tomasz Kobosz

Opublikowano 07 stycznia 2019, 14:38

Fot. Getty Images/iStockphoto
Tomasz Kobosz

Opublikowano 07 stycznia 2019, 14:38

Nie od dziś wiadomo, że częstość samobójstw wśród pacjentów z nowotworami jest podwyższona. Aby dokładnie obliczyć ryzyko odebrania sobie życia po zachorowaniu na raka, międzynarodowy zespół naukowców z Harvard Medical School, Universitätsmedizin Berlin oraz Ain Shams University w Kairze przeanalizował dane pacjentów onkologicznych z bazy Surveillance, Epidemiology and End Results (SEER), gromadzone w latach 2000 – 2014. Rozmiar bazy SEER może imponować - obejmuje ona ok. 28 proc. populacji amerykańskich pacjentów z nowotworami.

Spośród 4,7 mln pacjentów objętych analizą, samobójstwo w ciągu roku od rozpoznania raka popełniło 1585 osób. Ryzyko było więcjak obliczyli autorzy - 2,5 razy większe niż w populacji ogólnej.

– To największe do tej pory badanie oceniające trendy w zakresie ryzyka samobójstw u amerykańskich chorych na raka – wyjaśnia dr Anas Saad, główny autor.

Największy wzrost ryzyka samobójstwa zaobserwowano u chorych na raka trzustki i raka płuc. Znaczący wzrost wiązał się także z diagnozą raka jelita grubego. Zagrożenie samobójstwem nie rosło natomiast u osób, które dowiedziały się, że chorują na raka piersi lub prostaty.

Ryzyko samobójstwa było najbardziej podwyższone w pierwszym roku po rozpoznaniu nowotworu.

Jak podkreślają autorzy, wyniki badania wskazują na znaczenie dostępu nowo zdiagnozowanych chorych na nowotwory do wsparcia psychospołecznego.

– Ważne jest, aby lekarze zajmujący się pacjentami z rakiem mieli świadomość stopnia zagrożenia chorego samobójstwem i umieli korzystać z dostępnych narzędzi łagodzenia tego ryzyka. Także członkowie rodzin i opiekunowie chorych powinni zostać przeszkoleni do zapewniania jak najlepszego wsparcia psychologicznego osobom dotkniętym chorobą nowotworową – mówi dr Ahmad Alfaar z Universitätsmedizin Berlin, współautor analizy.

Samobójstwo jest w Stanach Zjednoczonych dziesiątą najczęstszą przyczyną zgonów.

Źródło: Cancer / Wiley.com

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

rak / diagnoza / samobójstwo / psychoonkologia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31