Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rząd ignoruje pacjentów z rakiem płuca?

MedExpress Team

MedExpress Team

Rząd ignoruje pacjentów z rakiem płuca? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt marcowej listy refundacyjnej. Wbrew oczekiwaniom organizacji pacjenckich resort nie podjął decyzji o zwiększeniu dostępności terapii dla pacjentów z rakiem płuca.

Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Z jego powodu umiera każdego roku ponad 23 tysiące chorych, więcej niż z powodu raka piersi i raka jelita grubego łącznie. W ostatnich latach organizacje pacjenckie oraz eksperci apelują o głębokie zmiany w zapobieganiu chorobie oraz organizacji leczenia. Wnioskują również o zwiększenie dostępności terapii dla pacjentów z zaawansowaną chorobą, u których nie można przeprowadzić leczenia operacyjnego. W listopadzie ubiegłego roku wydawało się, że proces powrotu do normalności rozpoczął się. Ministerstwo Zdrowia zwiększyło dostęp do leczenia
w trzeciej linii. Jednocześnie resort w przeciągu ostatnich dwóch lat podjął pozytywne decyzje refundacyjne dla dużych grup chorych z rakiem gruczołu krokowego, rakiem piersi oraz rakiem jelita grubego. Pomimo tego, od wielu miesięcy rząd ignoruje chorych, toczących nierówną walkę z chorobą.

Wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia wzrastają w 2018 r. o ponad pięć miliardów złotych. Budżet refundacyjny rośnie jednak ośmiokrotnie wolniej niż koszty innych rodzajów świadczeń. W listopadzie ubiegłego roku kilkanaście organizacji pacjenckich z całego kraju zaapelowało o nowelizację planu finansowego NFZ oraz ustalenie zasady przeznaczenia 17% wydatków funduszu na skuteczne i bezpieczne leki. W ostatnich tygodniach przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie publicznie przekonywali o istnieniu bezpośredniej korelacji pomiędzy nakładami na refundację a możliwościami wydawania pozytywnych decyzji refundacyjnych. Pomimo tego nie zapowiedziano nowelizacji planu finansowego Funduszu. Nie wiadomo również kiedy pacjenci z rakiem płuca będą mogli liczyć na zakończenie nierównego traktowania względem innych grup chorych.

Dlatego organizacje pacjenckie w oficjalnym stanowisku pytają o przyczyny braku pozytywnych decyzji, planowanego terminu wprowadzenia niezbędnych zmian oraz źródła nierównego traktowania pacjentów onkologicznych. Rak płuca jest ostatnim z czterech najczęściej występujących nowotworów, w których pacjenci nie otrzymali nowej skutecznej opcji terapeutycznej w pierwszej lub drugiej linii leczenia.

Źródło: Alivia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także