Przewodniczący PR OZZL:

Rząd jest głuchy na prośby lekarzy

Medexpress

Opublikowano 03 wrzesnia 2019, 14:12

Pixabay
Medexpress

Opublikowano 03 wrzesnia 2019, 14:12

Zakończył Pan już objazd po szpitalach w Polsce. 25 szpitali w ośmiu województwach zostało poinformowanych o akcji „Zdrowa praca”. Z jaką reakcją spotkał się Pan wśród lekarzy?

Spotkałem się z dobrą reakcją wśród lekarzy. Pomimo okresu wakacyjnego koledzy spotkali się ze mną. Jeśli o tej porze roku są zainteresowani protestem w ochronie zdrowia, to uważam akcję za sukces.

W których województwach było największe zainteresowanie akcją?

Największe zainteresowanie odczułem we wschodnich województwach.

Jak ocenia Pan sytuacje w szpitalach? Na co skarżyli się lekarze?

W każdym szpitalu wskazywano na inny problem. Lekarze skarżyli się na warunki pracy. Narzekali, że nie mają odpowiedniego sprzętu do pracy. A to zagraża bezpieczeństwu pacjentów. Lekarze w takich sytuacjach boją się brać odpowiedzialność za chorych.

Na których oddziałach najbardziej brakuje lekarzy?

Lekarzy brakuje prawie w każdym szpitalu i na każdym oddziale. Mamy najmniej lekarzy w Europie.

Jaka jest obecnie średnia wieku lekarzy w Polsce?

44 procent lekarzy jest w wieku emerytalnym.

Czy w akcji „ Zdrowa praca” wezmą udział tylko młodzi lekarze? Czy lekarze w wieku emerytalnym też chcą się zaangażować?

W akcji „Zdrowa praca” wezmą udział młodzi lekarze. Oczywiście zapraszam też starszych. To nie jest ich wina, że system jest źle zarządzany, że politycy przez ostatnie 30 lat nie zrobili nic, żeby go naprawić. Mamy katastrofalną sytuację w ochronie zdrowia. System jest skrajnie niedofinansowany, a rząd wykonuje pozorne ruchy naprawy.

Powiedział Pan, że rząd wykonuje pozorne ruchy naprawy. Co Pan ma na myśli ?

Niedawno zostały opublikowane założenia budżetowe, które cały czas uwzględniają korzystanie ze współczynnika sprzed dwóch lat. Rząd, planując wydatki na 2019 rok, wziął pod uwagę PKB z 2017 roku. W Polsce nie ma pieniędzy na leczenie przewlekłej stopy cukrzycowej, więc stopy się ucina. W Polsce ucina się ich najwięcej w Europie. Onkolog ma do dyspozycji piętnaście leków przeciwnowotworowych, podczas gdy powinien mieć gamę dziewięćdziesięciu trzech, bo tak rekomendują towarzystwa onkologiczne na całym świecie. W 165 szpitalach wykazano uchybienia sanitarne, które zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. NFZ refunduje leczenie kanałowe sześciu zębów. I można by tak wyliczać. W porozumieniu, które zawarliśmy z ministrem zdrowia napisaliśmy, że chcemy, aby świadczenia były lepiej refundowane. Zaznaczyliśmy, że stopa cukrzycowa powinna być leczona. Obcinanie jej to absurd.

Jaka jest reakcja MZ na Państwa postulaty?

W kwietniu odbyło się spotkanie MZ z OZZL. Minister zdrowia Łukasz Szumowski obiecał, że dojdzie do kolejnych spotkań w celu wypracowania porozumienia. Niestety od tamtej pory jest cisza. Podczas ostatniej manifestacji, która odbyła się w Warszawie złożyliśmy do rządu pismo w którym przedstawiliśmy nasze żądania ws. poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Niestety rząd w ogóle się do niego nie ustosunkował.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

lekarze / Ministerstwo Zdrowia / Jan Czarnecki / PR OZZL
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30