Kampania na rzecz szczepień:

Rząd powinien powołać sztab kryzysowy, a minister zdrowia przeprosić Krystynę Jandę

Medexpress

Opublikowano 29 lipca 2021, 13:31

Medexpress

Opublikowano 29 lipca 2021, 13:31

Komentarz doktora Mirosława Oczkosia dotyczący kampanii na rzecz szczepień i obostrzeń dla osób niezaszczepionych:

  • Polski rząd na samym początku źle postawił cel w przypadku szczepień, a jak się źle zacznie, to potem źle idzie. Nie było jednej strategii i działania rządu wyglądały na przypadkowe. Narzędzia wykorzystane w komunikacji społecznej nie były złe do promocji szczepień, ale były źle używane. Na pierwszym miejscu nie było to, by jak najwięcej osób zaszczepić, ale to, by jak najmniej stracić wizerunkowo.

  • Zbliża się czwarta fala, a ruch antyszczepionkowców rośnie. Należałoby postawić na edukację, ale jest już na to za późno. Rząd powinien powołać sztab kryzysowy. Należałoby zrobić „rebranding” ludzi, którzy przekazują informacje o działaniach podejmowanych przez urzędników w sprawie pandemii, począwszy od ministra Adama Niedzielskiego, który wpisał się w narrację „szczucia” na wybitnych polskich aktorów i nie wykorzystał tej sytuacji do promocji szczepień.

  • Każdy następny lockdown może doprowadzić do większej katastrofy gospodarczej, a czas półśrodków się skończył.

  • Rola dziennikarzy w budowaniu właściwych przekazów nt. szczepień jest równie istotna. Nie powinno się zderzać opinii np. wybitnego epidemiologa i wybitnej piosenkarki. W ten sposób równoważy się popkulturę z światem naukowym.

  • Decyzje Emmanuela Macrona mogą go kosztować prezydenturę, ale w efekcie będzie rozliczony jako bohater. Nakazy w polskim kręgu kulturowym byłyby fatalnie odebrane.

  • Brakuje nam informacyjnej polityki zdrowotnej i solidnej analizy SWOT na poziomie komunikacji.

  • Podstawowa recepta komunikacyjna wiąże się z trzema modelami autorytetu. Ludzie czytający newsy mogą mieć model ustawiony na „ja” (przekonanie o własnej racji), na „innych” (wiara w to, co mówią ludzie z naszego otoczenia) lub na dane statystyczne. ten ostatni model komunikacji robi wrażenie na 1/3 populacji i na to postawił polski rząd.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Ministerstwo Zdrowia / komunikacja zdrowotna / Adam Niedzielski / edukacja zdrowotna / COVID-19 / szczepienia przeciw koronawirusowi / mutacje koronawirusa / polityka zdrowotna / Emmanuel Macron / kampania na rzecz szczepień / Mirosław Oczkoś
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30