Rząd przyjął projekt dotyczący uszczelniania systemu podatkowego

FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
Podczas pierwszego posiedzenia rządu z premierem Morawieckim na czele przyjęto projekt dotyczący uszczelnienia systemu podatkowego oraz służby zdrowia. Ma on na celu m.in. zablokowanie wywozu refundowanych leków poza granicę Polski.
Martyna Chmielewska 2017-12-20 11:46

We wtorek, po posiedzeniu rządu, premier Morawiecki na konferencji prasowej wyjaśnił, że rząd zajął się wprowadzeniem kolejnej opcji tzw. programu SENT, czyli uszczelnienia transportu towarów.

-Tutaj rzecz dotyczy m.in. leków oraz przewożenia towarów koleją - poinformował szef rządu. - My te luki uszczelniamy, ta ustawa również pomoże te luki uszczelnić. Będzie pierwszym krokiem do tego, o czym mówiłem w expose, czyli uszczelnienia w obszarze służby zdrowia. (...) Wywóz refundowanych leków, produkowanych u nas, do krajów zachodnich jest pozbawianiem pieniędzy budżetu i pozbawianiem lekarstw pacjentów. Do tego oczywiście nie możemy dopuścić - dodał premier.

Morawiecki ocenił, że projekt jest ważnym krokiem do dalszego uszczelnienia systemu podatkowego i służby zdrowia.

Usługa „e-Przewóz" to jedna z usług elektronicznych świadczonych przez Krajową Administrację Skarbową za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Pozwala na obsługę operacji przewozu towarów w rejestrze zgłoszeń SENT.

Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz. U. poz. 708) nakłada na podmioty przewożące tzw. towary „wrażliwe" na i przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek dokonania zgłoszenia takiego przewozu do elektronicznego rejestru oraz jego uzupełniania i aktualizacji.

Usługa „e-Przewóz" umożliwia Klientom Krajowej Administracji Skarbowej, tj. podmiotom wysyłającym, podmiotom odbierającym, przewoźnikom i kierującym środkami transportu, realizację tych obowiązków.

Usługa jest świadczona z wykorzystaniem, m.in. systemu ECIP/SEAP PL.

PDF

Zobacz także