Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rzecznik prasowy NFZ o zmianach w leczeniu uzdrowiskowym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 lipca 2019 16:19

Rzecznik prasowy NFZ o zmianach w leczeniu uzdrowiskowym  - Obrazek nagłówka
19 lipca 2019 roku weszły w życie nowe regulacje dotyczące kierowania pacjentów na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Szczegółowe zmiany przybliża Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ.

Najważniejsze zmiany

Najważniejsza regulacja odnośnie sanatoriów dotyczy przede wszystkim okresu, po którym ponownie będzie można się ubiegać o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Lekarz wystawia skierowanie najwcześniej po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego leczenia. Takie rozwiązanie zdaniem MZ skróci kolejki oczekujących na wyjazd do sanatorium. Rocznie do NFZ wpływa średnio 400 tys. skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Bywa i tak, że pacjenci zaledwie po kilku dniach od powrotu składają kolejne skierowanie.

Równie istotna jest zmiana terminu, w którym należy dostarczyć skierowanie do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z nowymi przepisami termin nie może przekroczyć 30 dni. Po tym czasie skierowanie straci ważność.

Pierwsze kroki

Cała droga rozpoczyna się u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. To on ocenia nasz stan zdrowia na podstawie wyników badań oraz wywiadu. Zgodnie z wynikami lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent może się udać do sanatorium. W przypadku lekarskiego zalecenia, wypisuje skierowanie, które później jest przekazywane do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania OW NFZ.

Niezbędne dokumenty

To przede wszystkim aktualne wyniki badań, w tym badań specjalistycznych, o ile były wykonywane. To także karty informacyjne ze szpitali (w przypadku hospitalizacji) oraz skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Kolejny krok

Skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego przekazujemy do oddziału NFZ, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Skierowanie można wysłać również pocztą. W oddziale NFZ skierowanie jest rejestrowane. Wówczas lekarz specjalista we właściwym na miejsce zamieszkanie OW NFZ poddaje ocenie zgromadzoną dokumentację medyczną szacując celowość leczenia. W przypadku, gdy uzna skierowanie za zasadne, w ciągu 30 dni od wpływu skierowania do oddziału NFZ pacjent otrzymuje pismo, z którego dowie się, na jakie leczenie uzdrowiskowe został zakwalifikowany. W przypadku negatywnej decyzji lekarza specjalisty, NFZ również powiadomi o tym pismem, w którym uzasadni przyczyny odmowy.

Czas oczekiwania

W tym celu warto zapamiętać adres: skierowania.nfz.gov.pl. To prosta w obsłudze wyszukiwarka skierowań, którą można znaleźć na stronach internetowych oddziałów NFZ oraz centrali Funduszu. Żeby z niej skorzystać potrzebujemy numeru skierowania. Nadaje go oddział NFZ, a informacje o nim przychodzą pocztą. Wystarczy wpisać numer skierowania oraz datę urodzenia. Po paru chwilach można się dowiedzieć, czy zostaliśmy zakwalifikowani na leczenie uzdrowiskowe. Jeśli tak, to wyszukiwarka poda, w zależności od etapu procedowania skierowania, m.in.: orientacyjny czas oczekiwania, liczbę osób w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, nazwę uzdrowiska oraz jego adres.

Losowe sytuacje

W przypadku kiedy z ważnych powodów nie możemy wyjechać do wyznaczonego sanatorium w ustalonym terminie, powinniśmy jak najszybciej zwrócić potwierdzone skierowanie do oddziału NFZ.

Do oryginału zwracanego skierowania koniecznie dołączamy pisemne uzasadnienie, w którym wskazujemy powody braku możliwości realizacji skierowania i dokumenty, które uwiarygodnią ten fakt. Ten komplet dokumentów dostarczamy przed datą rozpoczęcia turnusu. Nasze wyjaśnienia zweryfikuje oddział NFZ. Jeśli uzna je za przekonujące, wyznaczy nowy termin pobytu w sanatorium.

Źródło: NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także