Przegląd prasy: Samorząd ściga lekarzy

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W przeglądzie prasy między innymi o samorządach ścigających lekarzy za niezapłacone składki, o problemach z wypłacaniem podwyżek, oraz o nowym obliczu POZ.
Paweł Grzybowski 2017-08-01 07:00

Samorząd ściga lekarzy

Izby lekarskie wzywają lekarzy, którzy nie płacą składek. Do ścigania należności zaangażowani zostali nawet komornicy. Kolejni lekarze dostają też wezwania na przesłuchanie przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej, z powodu łamania etyki lekarskiej.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Problemy z podwyżkami w szpitalach

Szpitale, które weszły do sieci, mają dostać ryczałt, ale wciąż nie wiedzą, ile to będzie. NFZ nie ogłasza też konkursów dla placówek, które znalazły się poza siecią. To rodzi problemy m.in. z przyznawaniem podwyżek obiecanych przez ministra Radziwiłła. Dyrektorzy szpitali tłumaczą, iż dopóki nie poznają dokładnych wyliczeń ryczałtów, nie mogą decydować o wypłacie podwyżek.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Sieć nie zapewnia optymalnego leczenia

System sieci szpitali premiuje duże placówki, które nie są najlepiej przygotowane do optymalnego leczenia – uważają eksperci. Ich zdaniem wielkie szpitale borykają się z problemami dużych systemów i kolejek w NFZ, podczas gdy w mniejszych, koordynacja leczenia jest łatwiejsza w realizacji.

Źródło: Rzeczpospolita

Samorządy pozwą NFZ

Samorządowcy analizują, skąd znaleźć pieniądze na realizację rządowych planów wzrostu płac dla pracowników służby zdrowia. W ostateczności mogą pozwać NFZ. Problemy mają również szpitale, które już sygnalizują problemy i przestrzegają, że placówki w wyniku zmian jeszcze bardziej się zadłużą.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nowe oblicze POZ w 7 lat

W wywiadzie dla DGP, wiceminister zdrowia Zbigniew Król tłumaczy reformę Podstawowej Opieki Zdrowotnej: „Koordynatorem pacjenta w systemie POZ ma być lekarz i ten fakt wymaga podkreślenia, chociaż budzi wątpliwości pielęgniarek (…). Dziś nie ma obiegu informacji między lekarzem rodzinnym a specjalistami, szpitalami, np. w zakresie terapii " - to ma się zmienić.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podwójne standardy w karmieniu piersią

Lekarze nie zachęcają pacjentek do karmienia piersią. Część personelu medycznego wręcz zniechęca do podawania dziecku naturalnego pokarmu. To wbrew standardom wprowadzonym przez ministra zdrowia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Skarbówka bierze się za oszustów farmaceutycznych

Urzędnicy skarbowi twierdzą, że hurtownie leków „jadą na karuzeli podatkowej” – handlują między sobą medykamentami oszukując na podatkach i eksportują farmaceutyki.

Źródło: Puls Biznesu

EMA pracuje nad wytycznymi dotyczącymi testów towarzyszących terapiom personalizowanym

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała – przeznaczony do publicznych konsultacji –dokument zawierający zarys zagadnień, jakie mają być uwzględnione w planowanych wytycznych na temat testów diagnostycznych decydujących o wyborze terapii personalizowanej.

Źródło: www.raps.org

Wszystko, co chcesz wiedzieć o amerykańskiej ochronie zdrowia

Firma konsultingowa Axene Health Partners opublikowała wieloczęściowy raport o stanie systemu opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych. Raport pobrać można ze strony axenehp.com. Każda z części publikacji stanowi samodzielny i kompletny blok tematyczny. Wszystkie razem tworzą zgraną całość, która daje czytelnikowi całościowy obraz amerykańskiej służby zdrowia.

Źródło: www.prnewswire.com

PDF

Zobacz także