Sejmowa Komisja Zdrowia poparła IOWISZ

Fot. Roman Rogalski Agencja Gazeta
Czy IOWISZ uporządkuje inwestycje w ochronie zdrowia?
Medexpress 2016-07-19 15:34

Po pierwszym czytaniu Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt wprowadza nowe narzędzie, uzupełniające mapy zdrowotne, pomocne przy ocenie inwestycji - IOWISZ.
Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos podkreślił, że mapy potrzeb zdrowotnych mają porządkować prawo, ale dobrze, że oprócz map potrzeb zdrowotnych będzie IOWISZ. Prof. Mariana Zembala dodał, że instrument stanowi logiczną całość razem z mapami. Z kolei Bartosz Arłukowicz zarzucił zbyt duże uszczegółowienie ustawy i sugerował, by część zapisów przenieść do rozporządzeń.
- To jest projekt, który był realizowany w naprawdę szybkim tempie. Było duże ryzyko, że KE nie odbierze map, bo mapy nie przekładają się bezpośrednio na decyzje inwestycyjne. Musieliśmy zastanowić się co zrobić, żeby UE odebrała mapy. IOWISZ stanowi narzędzie pomocnicze przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. To jest najlepszy moment, jest realizowany w drodze szybkiej ścieżki rządowej, Było ryzyko, że KE nie odbierze od nas map. Wydaje mi się, ze IOWISZ został bardzo dobrze odebrany przez Komisję Europejską – mówił wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

PDF

Zobacz także