Skargi OIL w Warszawie do KRRiT i Rady Etyki Mediów na materiał w Wiadomościach TVP

Medexpress

Opublikowano 28 pazdziernika 2020, 08:42

OIL w Warszawie
Medexpress

Opublikowano 28 pazdziernika 2020, 08:42

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zdecydowała się na skierowanie do Rady Etyki Mediów oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skarg na materiał autorstwa dziennikarza Wiadomości TVP Konrada Węża z 14 października, w którym pojawiły się fałszywe informacje o rzekomej niechęci izb lekarskich do kierowania lekarzy do walki z epidemią. Pisma do instytucji kontrolujących media przesłał Rzecznik Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

„Wyemitowany przez Telewizję Polską reportaż budzi wątpliwości co do spełnienia zawartych w Karcie Etyki Mediów zobowiązań wobec dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców zobowiązań, jak kierowanie się zasadą prawdy, obiektywizmu i oddzielania informacji od komentarza, a także co do spełnienia zawartych w art. 12. ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe obowiązków dziennikarza, w świetle którego to przepisu dziennikarz jest zobowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło” – napisała Rzecznik Praw Lekarza Monika Potocka w pismach.

W materiale TVP pojawiły się m.in. następujące sformułowania: „Po znacznym wzroście liczby potwierdzonych zakażeń wojewodowie poprosili izby lekarskie o oddelegowanie personelu medycznego do walki z wirusem. (…) Wojewoda mazowiecki poprosił o oddelegowanie 235. Do pracy stawiło się 18 lekarzy”. Samorząd lekarski już wcześniej zwracał uwagę, że są to informacje fałszywe, ponieważ izby lekarskie nie mają umocowania prawnego, by kogokolwiek kierować do pracy przy zwalczaniu epidemii. Już wcześniej zwracał na to uwagę Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich w apelu do mediów i osób publicznych, w reakcji na depeszę Polskiej Agencji Prasowej pt. „Izby lekarskie niechętnie kierują personel medyczny do walki z epidemią”. „Lekarze od dawna alarmują o niewydolności systemu ochrony zdrowia, który wymaga pilnych reform. W obliczu epidemii, która jeszcze bardziej obnażyła problemy ochrony zdrowia, medycy potrzebują realnego wsparcia, a nie codziennych, nieprawdziwych, obraźliwych informacji na swój temat, rozpowszechnianych przez niektórych polityków i media” – napisali w apelu prezesi. W sprawie publikacji PAP i Wiadomości TVP Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wysłała także żądania publikacji sprostowania.

Skarga do KRRiT: TU

Skarga do Rady Etyki Medów: TU

Źródło: OIL w Warszawie

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Krajowa Rada Radiofionii i Telewizji / OIL w Warszawie / Rada Etyki Mediów
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31