W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 19.09.2022

Medexpress

Opublikowano 19 wrzesnia 2022, 09:19

Medexpress

Opublikowano 19 wrzesnia 2022, 09:19

Wygrany został pierwszy proces o zapłatę tzw. dodatku covidowego dla lekarza kontraktowego, informuje Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Lekarz z województwa kujawsko-pomorskiego dostanie dodatek do wynagrodzenia za jeden miesiąc. Będzie walczył o pieniądze za kolejne miesiące. Władze pozwanego szpitala wnioskowały o oddalenie powództwa, ponieważ walczący o wynagrodzenie lekarz odmówił pracy na oddziale covidowym. Jak ustalił sąd, mimo to medyk był narażony na bezpośredni kontakt z pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2, z uwagi na to, że przyjmował pacjentów na Izbie Przyjęć oraz na oddziale, w którym był zatrudniony.

W Polsce żyje ok. 10 mln osób powyżej 60 roku życia. 30 procent z nich wymaga opieki, w tym część całodobowej. Potrzeby są ogromne, a demografia wskazuje, że będą większe. Już teraz mamy problem z zapewnieniem długoterminowej opieki pielęgniarskiej. O tym jakie będą konsekwencje znowelizowanej 1 lipca ustawy o płacy minimalnej rozmawialiśmy w gronie ekspertów. Debatę Medexpressu można w całości obejrzeć na Medexpress.pl

Połowa możliwych do uniknięcia błędów w opiece medycznej wiąże się z niewłaściwym stosowaniem leków, alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Jedna czwarta tych zdarzeń to przypadki poważne lub nawet zagrażające życiu. Grupą najbardziej narażoną na szkody związane z niewłaściwym stosowaniem leków są seniorzy, zwłaszcza ci, którzy są obciążeni wielochorobowością i przyjmują dużo preparatów. Globalny koszt związany z błędami w stosowaniu leków oszacowano na 42 mld dol. rocznie.

Mamy do czynienia z paradoksem pracy zdalnej, wynika z badania przeprowadzonego przez dostawców chmurowej komunikacji biznesowej. Po wprowadzeniu pracy zdalnej Europejczycy stali się bardziej obciążeni pracą, ale jednocześnie zyskali poprawę work-life balance. Co ciekawe, od początku pandemii u pracowników realizujących zadania w trybie home office znacznie wzrosło spożycie suplementów diety. Dwukrotnie zwiększył się odsetek osób zażywających preparaty z CBD. Lekarzy niepokoi wzrost spożycia melatoniny, co oznacza, że pracownicy pracujący w domowych biurach mają kłopoty z zasypianiem.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

w pigułce / skrót wiadomości Medexpressu / przegląd wiadomości
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30