W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 20.09.2022

Medexpress

Opublikowano 20 wrzesnia 2022, 10:03

Medexpress

Opublikowano 20 wrzesnia 2022, 10:03

Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek przeciw COVID-19 oraz 100 tys. dawek MMR - przekazał w poniedziałek resort zdrowia. Minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się wczoraj z ambasadorem Ukrainy w Polsce, Vasylem Zvarychem. MMR to trójskładnikowa szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce. Dzieci przyjeżdżające z terenu Ukrainy zostały w kwietniu objęte polskim programem szczepień ochronnych.

Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dokonali pierwszego w Polsce przeszczepu nerki z wykorzystaniem robota Da Vinci. Dotychczas urządzenie było wykorzystywane przez Klinikę Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii w operacjach pobrania nerki od żywego dawcy. Operację przeprowadził zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Marka Durlika. Narząd do przeszczepu został pobrany od żony biorcy. Dawczyni będzie mogła niebawem opuścić szpital.

Dzieci, których ojcowie byli w dzieciństwie biernymi palaczami są bardziej narażone na astmę, wynika z wieloletniego badania, przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Melbourne. Ryzyko jest jeszcze większe u dzieci aktywnych palaczy. Ryzyko niealergicznej astmy u dzieci rośnie o 59 proc., jeśli ich ojcowie byli w dzieciństwie narażeni na bierne palenie, w porównaniu do dzieci, których ojcowie nie mieli ekspozycji na ten czynnik. Ryzyko wzrastało do 72 proc, jeśli ojciec również był palaczem. Podłożem uszkodzeń wywołujących astmę w kolejnych pokoleniach mogą być zmiany epigenetyczne.

Każdy biologiczny podtyp raka piersi wymaga odrębnego podejścia do terapii. Ostatnie 2–3 lata to w raku piersi czas przełomów. W każdym biologicznym podtypie jest lek, na którego dostępność lekarze w Polsce naprawdę gorąco czekają – powiedziała w wywiadzie dla Medexpressu dr Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii. Wywiad w całości można obejrzeć na Medexpress.pl

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

w pigułce / skrót wiadomości Medexpressu / przegląd wiadomości
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30