Przegląd prasy: Spadek popularności zawodu lekarza

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W przeglądzie prasy między innymi o spadku zainteresowania zawodem lekarza, o specjalnych prawach ciężarnych do leczenia, oraz o nowych standardach w terapii raka sutka.
Paweł Grzybowski 2017-07-31 07:00

Spadek popularności zawodu lekarza

W tym roku, na 13 najpopularniejszych uczelniach w Polsce było o 5 tysięcy mniej kandydatów na stacjonarne studia medyczne niż przed rokiem. To spadek o ok. 10 proc. Uczenie nie muszą się jeszcze obawiać, bo nawet przy niżu demograficznym nie będą musiały zabiegać o kandydatów, ale trend spadkowy może wskazywać na malejący prestiż zawodów medycznych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Będzie nowy wiceminister od leków

Do kierownictwa resortu zdrowia dołączy w tym tygodniu Marcin Czech – dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna. Przejmie on na siebie kwestie polityki lekowej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ciężarna partnerem dla lekarza

Przyszłym mamom przysługują specjalne prawa, choć nie wszystkie z przyszłych mam o nich wiedzą. Niezależnie od tego czy ciężarna jest ubezpieczona czy nie, może korzystać z bezpłatnego leczenia. Rozporządzenie MZ obliguje również placówki medyczne do standardowego prowadzenia ciąży. Ciężarna może też zaplanować z lekarzem lub położną jak chce by wyglądał przebieg jej ciąży i poród.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Faslodex dostępny w Europie

Faslodex firmy AstraZeneca, przeznaczony do terapii raka sutka u pacjentek w okresie pomenopauzalnym, został zatwierdzony przez Komisję Europejską jako lek pierwszego wyboru. Wyniki badania klinicznego wykazały, że cząsteczka fulvestrant istotnie przedłuża medianę przeżycia pacjentek.

Źródło: www.pharmatimes.com

Sandoz rozszerza współpracę z World Child Cancer

Pilotażowy projekt firmy Sandoz, dotyczący poprawy dostępu do leczenia najmłodszych pacjentów onkologicznych, będzie realizowany nie tylko na Filipinach, ale też w Meksyku, Ghanie i Myanmarze. W tych rejonach rocznie na raka choruje 6000 dzieci. Zaledwie 20 proc. z nich jest diagnozowanych. Jon Rosser, dyrektor World Child Cancer, podkreślił, że w krajach rozwiniętych 80 proc. dzieci z nowotworem wraca do zdrowia, podczas gdy w krajach rozwijających ta grupa to tylko 10 proc. małych pacjentów.

Źródło: www.worldpharmanews.com

Nie wszystko jasne?

W British Medical Journal ukazała się analiza przejrzystości badań klinicznych Big Pharmy. Ben Goldacre z grupy Alltrials odpowiedzialnej za nowe dane, powiedział, że udało im się zebrać skrajne przykłady- dobrych i złych praktyk. Jednak przeważają pozytywne wyniki. Z 42 przebadanych producentów leków aż 95 proc. ma jawną i dostępną dla wszystkich politykę firmy. Wątpliwości pojawiają się przy niejasno sformułowanych zasadach dotyczących udostępniania wyników badań klinicznych, np. Sanofi publikuje wyniki badań klinicznych tylko niektórych szczepionek.

Źródło: www.statnews.com

PDF

Zobacz także