Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Sproszkowana szczepionka pomoże ostatecznie rozprawić się z polio?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 29 listopada 2018 15:06

Sproszkowana szczepionka pomoże ostatecznie rozprawić się z polio? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Naukowcy z Southern University of California opracowali nową metodę liofilizacji inaktywowanego wirusa polio (IPV) i za jej pomocą stworzyli sproszkowaną szczepionkę, odporną na przechowywanie w wysokich temperaturach.

Choć szczepionki doprowadziły do eliminacji polio w większości krajów na całym świecie, ten wysoce zakaźny wirus nadal krąży w populacjach państw takich jak Nigeria, Afganistan i Pakistan. Pojedyncze przypadki stwierdzano w ostatnich latach także w Etiopii, Kamerunie, Kenii, Somalii i Syrii.

Szczepionki doustne zawierają żywego, osłabionego wirusa, który niekiedy może przekształcić się w wersję zdolną do wywołania o objawów choroby. Większym bezpieczeństwem cechuje się szczepionka inaktywowana szczepionka (IPV), zawierająca szczepy martwe. Podawana jest ona w iniekcji. Przeszkodą w jej stosowaniu we wszystkich zakątkach świata jest jednak wymóg przechowywania jej w temperaturze poniżej 4°C.

Naukowcy z Southern University of California znaleźli rozwiązanie. Opracowali innowacyjną metodę liofilizacji (suszenia sublimacyjnego) IPV, tak aby mógł być potem przechowywany w temperaturze do 40°C przez cztery tygodnie, a następnie rozpuszczony do podania w iniekcji – bez utraty potencjału działania.

Warto przeczytać

To nie polio, to EV-D68

– Liofilizowaliśmy inaktywowaną szczepionkę przeciwko polio i w podczas procesu suszenia sublimacyjnego dodaliśmy kilka składników, które nadały jej wyjątkową stabilność – tłumaczy dr Woo-Jin Shin, jeden z autorów. – Wśród tych składników były m.in.: siarczan magnezu, histydynę i mannitol.

Naukowcy następnie przechowywali wysuszoną szczepionkę w różnych temperaturach i analizowali, jak zmieniały się poziomy poszczególnych antygenów. Szczepionkę przetestowano też na małych grupach myszy. Wszystkie zebrane dane sugerowały brak istotnych zmian w jakości i sile działania szczepionki po czterech tygodniach przechowywania, nawet w podwyższonej temperaturze.

Szczepionka przeciwko polio, która może być przechowywana w postaci suchego proszku w wysokiej temperaturze, może okazać się doskonałym sposobem na ostateczne zwalczenie poliomyelitis na świecie.

Źródło: The Guardian

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także