Stanowisko prezydium ORL ws. słów pracownika biura RPP na temat pracy lekarzy POZ

Medexpress

Opublikowano 17 wrzesnia 2020, 08:39

OIL w Warszawie
Medexpress

Opublikowano 17 wrzesnia 2020, 08:39

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej przyjęło stanowisko ws. wypowiedzi Jarosława Chmielewskiego z biura Rzecznika Praw Pacjenta promowanej przez NFZ w mediach społecznościowych. „Sugerowanie, że lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie działają na rzecz pacjentów, oraz pracują niezgodnie z powołaniem nie powinna nigdy mieć miejsca i jest obraźliwa dla środowiska lekarskiego” - czytamy w stanowisku.

Podczas spotkania NFZ z przedstawicielami szpitali powiatowych Jarosław Chmielewski stwierdził: " Będziemy zwracać się do lekarzy POZ, aby tak jak ich koledzy na SOR-ach i izbach przyjęć, byli otwarci i działali na rzecz pacjentów, zgodnie z powołaniem".

Narodowy Fundusz Zdrowia promował wypowiedź Jarosława Chmielewskiego w mediach społecznościowych. Prezydium ORL w Warszawie odniosło się do sprawy w stanowisku, które publikujemy poniżej:

Z niedowierzaniem przyjmujemy słowa p. Jarosława Chmielewskiego rozpowszechniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w mediach społecznościowych: „Będziemy zwracać się do lekarzy POZ, aby tak jak ich koledzy na SORach i izbach przyjęć byli otwarci i działali na rzecz pacjentów, zgodnie z powołaniem”.

Sugerowanie, że lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie działają na rzecz pacjentów oraz pracują niezgodnie z powołaniem nie powinno nigdy mieć miejsca i jest obraźliwe dla środowiska lekarskiego. Za niedopuszczalne uznajemy również próby dzielenia lekarzy ze względu na miejsce wykonywanej pracy.

Z uwagi na fakt, że wypowiedź p. Jarosława Chmielewskiego jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych przez Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia, a więc instytucję powołaną do sprawowania kontroli nad udzielaniem świadczeń zdrowotnych, domagamy się informacji o przypadkach działań lekarzy opisanych przez p. Jarosława Chmielewskiego lub jednoznacznego stanowiska Narodowego Funduszu Zdrowia potępiającego tę wypowiedź.

Stanowisko prezydium ORL ws. słów pracownika biura RPP na temat pracy lekarzy POZ: TU

Źródło: OIL

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

OIL w Warszawie
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31