Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Chorzy pytają ministra: co mamy dalej robić?

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 15 października 2015 15:23

Chorzy pytają ministra: co mamy dalej robić? - Obrazek nagłówka
Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje ponad 1 mln 800 tysięcy osób z dysfunkcją wzroku! Większość z nich nie urodziła się niewidomymi, ale straciła wzrok w ciągu życia z powodu różnych schorzeń. Dzień Białej Laski obchodzony jest w Polsce od 1993 roku.
[caption id="attachment_21326" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje ponad 1 mln 800 tysięcy osób z dysfunkcją wzroku! Większość z nich nie urodziła się niewidomymi, ale straciła wzrok w ciągu życia z powodu różnych schorzeń. Dzień Białej Laski obchodzony jest w Polsce od 1993 roku.

W Polsce ok pół miliona ludzi czeka na zabiegi okulistyczne. W tym czasie osoby z AMD tracą wzrok, pacjenci z zaćmą czekają na jej usunięcie od 2 do 3 lat - to niedopuszczalne. Ważne jest, aby środowisko pacjentów i lekarzy wspólnie ze społeczeństwem walczyli o środki na leczenie chorób wzroku - powiedział na konferencji prof. dr hab. n med. Jerzy Szaflik.
- Jestem przekonana, że utworzenie specjalnego Programu Lekowego terapii wysiękowej postaci AMD z wyodrębnionym budżetem pozwoli na zwiększenie liczby pacjentów objętych leczeniem, skróci czas oczekiwani, a w konsekwencji uratuje więcej osób przed utratą widzenia. Z mojego doświadczenia z licznych kontaktów z pacjentami wynika, że dotychczasowy sposób finansowania terapii AMD nie gwarantuje pacjentom dostępu do leczenia. To placówki medyczne posiadające kontrakty z NFZ na leczenie schorzeń okulistycznych decydują o tym, jakie schorzenia będą leczyć i ilu pacjentów z tego skorzysta. Niestety wygląda na to, że rachunek ekonomiczny jest głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji, na jakie schorzenia zostaną wydane środki. Pacjenci z AMD przegrywają z pacjentami z innymi schorzeniami wzroku, młodszymi, których leczenie rokuje pewniejszy sukces. Obecnie oczekiwanie na rozpoczęcie leczenia wysiękowej postaci AMD wynosi rok i dłużej. W tym czasie ludzie na tyle tracą wzrok, że gdy przyjdzie wreszcie ich kolej często nie kwalifikują się już do leczenia. Musimy zrobić wszystko, aby w Polsce ludzie z AMD przestali ślepnąć z powodu braku dostępu do lekarzy i leków. Jedynie program lekowy z wyodrębnionym budżetem pozwoli na zmniejszenie liczby niewidomych w naszym kraju. – dodaje Małgorzata Pacholec.

- Nasze Stowarzyszenie codziennie styka się z ludźmi szukającymi ratunku. Są bezradni, ponieważ nie mają pieniędzy na leczenie. Dziś w Polsce pacjent, który dowie się, że ma wysiękową postać AMD niestety staje przed dylematem, czy dostanie leczenie refundowane przez NFZ, czy nie. Jeśli nie, to czy ma pieniądze na to by ratować swój wzrok. Ludzie zrobią wszystko, by ratować swój wzrok i wydadzą każdy grosz. Ale uciułane przez lata pieniądze nie wystarczają. Co wtedy, kiedy zabraknie ich na kolejny lek, zastrzyk? Niestety, takie osoby ślepną. Z danych statystycznych wynika, że tylko pięć procent ludzi, potrzebujących leczenia, otrzymuje je ze środków NFZ. Co zresztą tych ponad dziewięćdziesięciu procent? Czy one mają leczyć się z własnych środków? - pyta Małgorzata Pacholec. - Byliśmy przekonani, ze już dzisiaj będziemy świętować i ogłaszać wszystkim, że mogą zapisywać się do programu lekowego, że nie muszą ślepnąć. Zaprosiliśmy na nasza konferencję ministra zdrowia. Chcemy, by odpowiedział nam pacjentom co mamy dalej robić. Liczymy na to, że program lekowy będzie powszechny i że pan minister powie nam, gdzie się ustawiać do niego w kolejkach. Niestety, nie odpowiedziano na nasze zaproszenie. To przykre, że my pacjenci nie jesteśmy tam szanowani. W imieniu pacjentów pytam naszych przyjaciół lekarzy czy będziemy wkrótce leczeni.

- Problem jest taki, że jest program. On jest uruchamiany i w związku z tym wiele rzeczy można i należy w nim poprawić. Jest rzeczą przykrą, że Ministerstwo Zdrowia nie reaguje w naszym przekonaniu w sposób oczekiwany. Jeżeli chodzi o uwagi, to jako środowisko szczegółowo z nimi Ministerstwo zapoznaliśmy. Proponowaliśmy pewne zmiany. Nie zostały one w całości wprowadzone, ale jestem przekonany, że będą. Chcę powiedzieć, że jeśli chodzi o program lekowy dotyczący zwyrodnienia plamki z wiekiem (AMD) był przygotowany przed siedmiu laty. Ten program nie wszedł. Był racjonalny, ale nie było wówczas na nie środków. Dziś mamy program i mamy nadzieję, że będzie funkcjonował – powiedział . prof. dr hab. n med. Jerzy Szaflik, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także